skip to main content
Jeff Bezos

Vesmírná turistika přichází. Místo na lodi Jeffa Bezose si můžete vydražit

S cestováním po naší planetě je to momentálně trochu nahnuté, a tak tahle zpráva přichází právě vhod. Společnost Blue Origin, založená Jeffem Bezosem, se 20. července chystá na první turistický let do vesmíru. A jedno místo nabízí volně k dispozici. Tomu, kdo dá nejvíc.

Do dražby se můžete zapojit už teď na webu společnosti. Do 19. května se bude přihazovat tajně, pak se teprve ukáže, jaké peníze jsou ve hře. A 12. června vše vyvrcholí živou dražbou, během níž se rozhodne o pasažérovi. Peníze navíc nejdou do Bezosovy už tak nadité kapsy, ale na organizaci Club for the Future, která má inspirovat mladé ke studiu vesmíru a technologií.

Každopádně je dobré připomenout, že se neletí do Chorvatska, ale mimo planetu, a tak nemůže cestovat úplně každý. Mezi podmínky patří věk nad 18 let, dobrá fyzická kondice umožňující vyběhnout sedm pater za minutu a půl, nijak extrémní výška ani váha, schopnost rychlého připoutání a odpoutání se, schopnost vydržet hodinu a půl připoutaný v kapsli a přečkat přetížení 5,5 G během přistávání.

Raketa se jmenuje New Shepard podle Alana Sheparda, prvního Američana, který před šedesáti lety letěl do vesmíru. Celkem se na ni vejde šest lidí, přičemž není jasné, kdo všechno bude tvořit posádku.

Půjde každopádně o suborbitální let asi sto kilometrů nad zemský povrch. Pasažéři stráví pár minut ve stavu beztíže a uvidí zakřivení zemského povrchu. Celkem v raketě přečkají asi deset minut, než přistanou zpátky na Zemi.

Reklama

Blue Origin se chystá vypravit turisty do vesmíru 21 let po založení společnosti. Testy v texaském sídle společnosti prý probíhají dobře, a tak konečně přišel čas na ostrý start.

Firma nejbohatšího muže planety Jeffa Bezose tak, zdá se, předběhne konkurenty. Až koncem roku se chystá vypravit turisty do vesmíru také SpaceX, za níž stojí Elon Musk, a ve fázi testů je rovněž společnost Virgin Galactic Richarda Bransona. Ta už dokonce nabízela vstupenky na cestu v cenách kolem čtyř až pěti milionů korun a zakoupilo si ji zhruba 600 lidí. Oficiální cenu u Blue Origin dosud neznáme.

Jedinou možností tak zatím zůstává si místo vydražit. A dá se čekat, že levná záležitost to nebude.

Ať už ale zvítězí kdokoli, prvním vesmírným turistou nebude. Této mety již před dvaceti lety dosáhl milionář Dennis Tito, který zaplatil dvacet milionů dolarů za místo na ruském Sojuzu, s nímž doletěl na Mezinárodní vesmírnou stanici. Od té doby ho následovalo jen šest dalších civilistů. Teď to však vypadá, že čas vesmírné turistiky konečně přichází.