Na burze v New Yorku se dnes začíná obchodovat s akciemi první společnosti s ambicí „dobývat“ vesmír. Uvozovky jsou zde namístě, protože společnost Virgin Galactic, založená britským miliardářem Richardem Bransonem, nabízí lidem za cenu převyšující pět milionů korun pouze několikaminutový zážitek stavu beztíže a pohledu na Zemi ze suborbitální dráhy.

Při devadesátiminutové délce letu vás tak vteřina v kabině letadla vyjde přibližně na tisícovku – prostě první třída jen pro vyvolené. Do výšky 100 kilometrů bude posádku dvou pilotů a šesti platících cestujících vynášet dvoustupňová letadlo-raketa s horizontálním startem i přistáním.

Obchodování s akciemi Virgin Galactic Holdings poběží pod tickerem SPCE a bude mít překvapivě hodně společného s akciemi společnosti Tesla, založené dalším vesmírným vizionářem Elonem Muskem.

Tesla vstoupila na akciový trh v roce 2010 s cenou 17 dolarů za akcii, kterou k dnešku zvládla téměř zdvacetinásobit na 328 dolarů za akcii. Akcie SPCE na burzu vstupují mírně netradičním způsobem: oproti klasickému IPO dojde ke sloučení s tzv. special purpose acquisition company, v tomto případě se společností Social Capital Hedosophia Holdings Corp.

Fakticky se ale nejedná o nic jiného než o investici venture kapitálového fondu, který společnost vybaví 400 miliony dolarů provozního kapitálu a zároveň ji bez komplikací přivede na veřejný trh. Dle prezentace pro investory společnost předpokládá, že počet každoročně přepravených pasažérů během tří let překročí tisíc a příjmy společnosti půl miliardy dolarů.

Pokud se tento výhled potvrdí, nejsou akcie společnosti, které se dnes začnou obchodovat pravděpodobně někde v pásmu 12 až 18 dolarů za akcii, vůbec předražené.

Nejdůležitější je však podobnost s akciemi Tesly: jedná se o akcii kultovní, jejíž investoři často nemají daleko k náboženskému spolku („svědkové Elonovi“ resp. „svědkové Richardovi“). Argumentace ekonomickými parametry je u takové akcie zcela zbytečná. V případě Tesly slyšíme poukazy na její přemrštěné ocenění neustále, přičemž investoři spekulující na její pokles na základě „slabých fundamentů“ dostávají  pravidelně nafackováno, naposledy minulý týden.

Co tedy bude s akciemi SPCE hýbat, když ne výsledky hospodaření? Objednávky a narůstající čekací listina zájemců o tento nepochybně životní zážitek. Stejně tak tomu bylo u Tesly: prudce narůstající počet rezervací, které automobilka neměla šanci okamžitě uspokojit, hnal ceny akcií vzhůru. Virgin Galactic podle aktuálních plánů zvládne do konce roku 2021 na hranici vesmíru dopravit všechny zákazníky z aktuální čekací listiny.

Pokud ale společnost znovu otevře rezervační systém, dá se očekávat prudký nárůst počtu rezervací a zásadní prodloužení čekací doby. O zájemce určitě nebude nouze – podle studie společnosti CapGemini je na světě okolo 20 milionů lidí, kterým na účtu sedí volný milion dolarů a které můžeme počítat mezi potenciální zákazníky.

Argumentace ekonomickými parametry je u akcie SPCE zcela zbytečná.

I díky publicitě kolem vstupu Virgin Galactic na burzu mohou počty rezervací začít naskakovat minimálně o desítky, možná stovky měsíčně. To požene ceny akcií SPCE vzhůru, což přinese ještě větší publicitu a další nákupní horečku.

Kam až mohou akcie vyrůst? Tesla se v prvních letech obchodovala i okolo desetinásobku očekávaných příjmů. Pokud by se situace opakovala, je zcela představitelný růst ceny akcie SPCE někam mezi 30 a 50 dolarů, což představuje tržní kapitalizaci společnosti mezi šesti a 10 miliardami dolarů. Otázka samozřejmě je, za kolik dnes po zahájení obchodování budou k mání. Za 10 dolarů za kus jako při fúzi už to bohužel určitě nebude.

Testovací let SpaceShipTwo

Jaká jsou největší rizika? Případné technické problémy a další odklad spuštění komerčních letů. S přehledem největším rizikem je samozřejmě nehoda komerčního letu, zejména v prvních měsících po jejich zahájení: nejenže by si pravděpodobně vyžádala lidské životy, ale mohla by zabít i celou společnost.

Akcie Virgin Galactic Holdings jsou velmi zajímavou spekulativní příležitostí na následujících šest měsíců. Nahoru je požene zmíněné perpetuum mobile mediální publicity a zájmu světových boháčů o netradiční zážitek a zároveň v této době ještě nehrozí zpráva, která by investory úplně „zařízla“.

Branson založil Virgin Galactic již před 15 lety, ale jeho ambiciózní plán nabízet vesmírnou turistiku potkala řada technických těžkostí završených tragickou nehodou rakety VVS Enterprise v Mohavské poušti v roce 2014, která si vyžádala smrt jednoho a těžké zranění druhého pilota.

Společnost od té doby přerušila přijímání rezervací letu, a tak je dnes na čekací listině jen okolo 600 jmen prvních suborbitálních turistů. Zájemcům se však blýská na lepší časy. Společnost, vyzbrojená injekcí nového kapitálu, nejenže vstupuje na burzu, ale plánuje zahájení komerčních letů již na polovinu příštího roku. Je to dobrá investice? Vzlétnou akcie rychlostí tří machů ke hvězdám stejně jako rakety společnosti? Posuďte sami.

Akcie SPCE jsou velmi zajímavou, ale také velmi rizikovou investicí a autor článku tímto nikoho nevybízí k jejich nákupu. Zároveň není nestranný – v době publikace tohoto textu ještě žádné akcie nevlastní, ale večer to již pravděpodobně bude jinak.