Fotbal se v Česku stále nehraje, jeho příznivci však o tradiční derby přesto nepřijdou. Sparta se Slavií se tento víkend utkají navzdory koronavirové epidemii, ačkoli pouze virtuálně.

Na skutečném hřišti se utkat nemohou, tak se odvěcí rivalové z metropole po vzoru zahraničních klubů přesunuli do světa čím dál populárnějšího esportu.

Zástupci obou celků se v neděli utkají v hraní počítačové hry FIFA. A jejich dovednosti s joystickem budete moct sledovat i vy, neboť je od 11 hodin živě odvysílá ČT sport. Stane se tak vůbec poprvé v historii, kdy veřejnoprávní televize nabídne esportový přenos.

Na své si ale nepřijdou pouze fanoušci Sparty a Slavie. Projekt Derby pomáhá zároveň podpoří boj proti koronavirové nákaze.

Na virtuální derby je totiž možné zakoupit vstupenky v hodnotě 100 nebo 300 korun, jejichž výtěžek poputuje na transparentní účet projektu Pomáháme sestřičkám. Finance by následně měly posloužit jako benefit pro zdravotní pracovnice za jejich nasazení v krizové situaci.

Cílem sparťanů a slávistů bylo překonat nejvyšší návštěvu v historii československého fotbalu z roku 1965. Tehdy na derby pražských S dorazilo 50 105 diváků. Už nyní je však zřejmé, že pokořit tento milník, byť jen symbolicky, se nejspíš nepodaří. Dosud se prodalo přibližně pět tisíc vstupenek.

„Budeme vstupenky prodávat i v průběhu zápasu a budeme lidi u televize vyzývat, aby si je zakoupili. Věříme si na vyšší čísla, ale rekord v návštěvnosti bohužel s největší pravděpodobností nepřekonáme,“ říká Ondřej Kasík, ředitel komunikace Sparty.

„Mrzí nás to, ale i tak si myslíme, že díky výtěžku budeme schopni pomoct slušnou sumou peněz,“ dodává s tím, že aktuálně se vybrala částka přesahující jeden milion korun.

Oba rivaly bude během virtuálního derby reprezentovat celkem 16 hráčů (osm na každé straně), kteří budou rozděleni do čtyř kategorií: hráči A-týmu, legendy, slavní fanoušci, hráči esports.

Vedle fotbalistů Adama Hložka (Sparta) či Alexe Krále (Slavia) se tak projektu zúčastní i tváře výběru Forbes 30 pod 30 Ben Cristovao nebo Jakub Štáfek.

Přes milion korun, konkrétně 1,2 milionu, se v uplynulých dnech podařilo vybrat i fotbalové Zbrojovce Brno. Na imaginární zápas s pražskou Slavií, který měl připomenout duel obou týmů z října 1996, kdy na slavný stadion Za Lužánkami přišlo 44 120 diváků (dosud nejvyšší návštěva v české lize), se prodalo kolem šesti tisíc vstupenek. Peníze putovaly ve prospěch zaměstnanců Fakultní nemocnice Brno-Bohunice.

Statisíce korun na podporu boje proti koronaviru vybraly ve fiktivních utkáních také další ligové týmy.