Místo čela má říznutou bradu, jeho mezizubní díry se dají změřit na milimetr, není sám a hlavně není žena. Jediné, co dělá selfie sociálního demokrata Zdeňka Škromacha potenciálně „lajkovatelným“, je fakt, že je veřejně známou osobou. V testu vědce Andreje Karpathyho ze Stanfordovy univerzity by ale prošel jen stěží.

sromach

Zvídavý doktorand informatiky se totiž pokusil vědeckou metodou a bez subjektivních soudů zjistit, co dělá dobré selfie. Zanalyzoval dva miliony fotek s tagem #selfie, prozkoumal, které vlastnosti jim zaručí hodně lajků, a své závěry pak zveřejnil na svém blogu.

Jako „dobré selfie“ definuje Karpathy to, jež má velký ohlas u lidí, kteří ho mohou vidět. Jednoduše řečeno počet lajků u každého obrázku dělí počtem fanoušků daného profilu.

Aby nedošlo ke zkreslení, vyloučil vědec profily s příliš málo nebo příliš mnoha fanoušky i taková selfie, která jsou online teprve krátce, a jejich lajkovací potenciál tak ještě nebyl vyčerpán.

Horní milion označil vědec jako „dobré selfie“, spodní jako „špatné“. Pak všechny obrázky nechal projet neurálním softwarem zvaným v angličtině jako Convolutional Neural Networks. Tenhle počítačový program seskupil obrázky podle 140 milionů různých parametrů a spočítal korelace mezi určitými znaky fotky a její popularitou.

Takže k závěrům – čím zkazíte své selfie?

  • Příliš málo světla – čím hůř je obrázek osvětlen, tím méně lajků dostane.
  • Příliš zblízka – nikdo nechce vidět v detailu vaše nosní dírky.
  • Příliš mnoho lidí – příliš mnoho osob na fotce znamená málo lajků. Což znamená – už žádné selfie s kamarády.

darkselfie
Palec dolů. Tohle nebude ta správná cesta.

A co dělá dobré selfie?

  • Ženy! – Nejdůležitější kritérium skutečně nelze ovlivnit. Selfie žen dostávají zkrátka více lajků. Důkazem je fakt, že v horní stovce nebyl ani jeden muž.
  • Ukaž obličej! – Ale ne celý. Nejoblíbenější selfie jsou často říznuty na čele, důležité jsou také splývající dlouhé vlasy. Celkem zabírá obličej asi třetinu obrázku a je přitom lehce nakloněný.
  • Okraj, filtr a blesk – Bez efektů skvělé selfie zkrátka neuděláte. Bílý okraj zvýší šance na úspěch, stejně jako filtr. Dobře funguje černobílá a vůbec všechny filtry, které redukují kontrasty. Oblíbenější jsou také lehce přesvícené obličeje.

selfie_G
Tohle je lepší – a splňuje většinu Karpathyho parametrů.

Závěr Karpathyho studie je tak trochu předvídatelný – kromě rebelských selfies typu #nofilter a #nomakeup je královnou v obrázkové soutěži krásy absolutní uniformita. Ten, kdo své nedostatky utopí v přesvícenosti a filtrech, je na tom líp než ten, kdo si zachová přirozený vhled. Přesto je to pořád lepší než si dát při desátém pivu v tmavé restauraci selfie session a pak ji vnucovat světu.

Mimochodem, jak byste posoudili tyhle selfie českých politiků?

sobotka_fico
Slovenský a český premiér na návštěvě v Paříži.

krnacova
Primátorka Prahy Adriana Krnáčová.

babis_n
Andrej Babiš a jeho kolegyně z ministerstva.