skip to main content
Jak být lepší

Vítěz je vždy sám. Rady pro ty, kdo právě povýšili

Reklama

Dostat se na svou kariérní metu je splněný sen – anebo ne? Úspěch může zhořknout nejen pod tíhou povinností, ale změnou vztahů na pracovišti. Najednou už nejsme kolegové, najednou jsme ti, kdo rozhodují o ostatních.

Lídry se nerodíme, ale stáváme. A to zkušenostmi, které nemusejí být jen draze zaplaceny, pokud se na svou roli dobře připravíme. Je nutné si předem stanovit, jakým šéfem či šéfkou chcete být. Autoritářskými? Demokratickými?

Vzhledem k tomu, jakým směrem se společnost vyvíjí, se mění i nároky vašich zaměstnanců. A proto musíte být především empatičtí a skvěle vnímat svůj tým. Neznamená to, že tím ztrácíte respekt, naopak.

Stanovte si hranice, ale neprosazujte svůj názor jen proto, že chcete dokázat sílu. Vzbudíte tím pravý opak.

Marketingový konzultant Simon Sinek říká, že alfou a omegou dobrého vedoucího je firemní kultura. Začíná totiž právě u toho, kdo je nahoře. Patří mezi vaše vlastnosti upřímnost? Výborně, pak nastavte, že se ve vaší společnosti cení pravda a slušné jednání.

Co to znamená v praxi? Že nad arogantním vystupováním a nedodržováním morálky nebudete přivírat oči i u velmi schopných kolegů. Dali byste tak najevo, že proklamované hodnoty jsou jen slova.

Zpětná vazba a zapojení všech

Reklama

Lidé, kteří s vámi a pro vás pracují, musí cítit smysl svého konání. Ideální je, když nezahrnuje pouze mzdu na účtu. Po měsíci od svého povýšení se ptejte podřízených, jak toto období hodnotí. Vysíláte tím vzkaz, že vám záleží na názoru okolí a chcete se zlepšovat.

Zkuste do procesu rozhodování zahrnout i ty, kteří se k němu normálně nedostanou – byť by šlo o hlasování, jaký vybrat vánoční dárek pro klienty. Cílem je najít takové rozhodovací procesy, které nabídnou šanci projevit se i služebně mladším zaměstnancům.

Nemějte vždy pravdu

Svou pozici nemáte proto, že víte všechno. Jste hlavou celku, který to společnými silami zvládne. Někdy lépe, jindy s odřenýma ušima, ale nemůžete vždy tušit, co je třeba udělat. Proto jednejte otevřeně, nestavte se na piedestal neomylnosti.

Vaším úkolem je vést ostatní tak, aby našli nejlepší možné řešení, a zároveň za něj nést odpovědnost. Nezapomeňte ale, že vítěz je vždy sám – proto můžete na vedoucí pozici zažívat velmi složité okamžiky, se kterými vám nikdo další nepomůže.

Najděte si proto důvěryhodného mentora, který bude čas od času fungovat jako váš dohled.

Reklama
Reklama