Poslanecká sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu. Nově však nebude trvat do 25. května, jak požadovala vláda, ale o týden méně, tedy jen do 17. května.

Podnikatelé tak budou probouzet své provozy zpět k životu podle dosavadního plánu. Prozatím.

Nouzový stav, který dává vládě pravomoc k nestandardním nařízením, jakým je například uzavírání podniků, byl v Česku dosud schválen do posledního dubna. Kdyby zákonodárci v úterý neposvětili jeho pokračování, zavedená opatření by po čtvrtku přestala platit.

Právě těmito slovy Babišův kabinet odůvodňoval svou žádost na prodloužení nouzového stavu až do pondělí 25. května, na kdy je naplánována poslední vlna rozvolňování opatření týkajících se otevírání obchodů a dalších provozoven.

Úterní rozhodnutí poslanců, které tuto prosbu plně nevyslyšelo, tak znamená, že bude-li vláda chtít dodržet stávající harmonogram rozvolňování opatření, bude muset do dolní komory parlamentu s podobnou prosbou ještě jednou. Otázkou ovšem zůstává, zdali se oživování ekonomiky ještě neurychlí. Ministři počátkem týdne připustili, že by se tak mohlo stát, když se epidemiologická situace u nás nezhorší.