skip to main content
Breaking News

Vláda vyčlení 300 milionů korun na pomoc Ukrajině. Pozastavuje také vydávání víz ruským občanům

Podle premiéra Petra Fialy nejsou žádné zprávy o tom, že by České republice hrozilo jakékoliv bezprostřední nebezpečí. Česká republika uzavřela českou ambasádu v Kyjevě, českým občanům může být nápomocný konzulát ve Lvově, vláda však doporučuje všem občanům přítomným na Ukrajině urychleně zemi opustit.

Česká republika je dle premiéra připravena na výpadky dodávek klíčových surovin z Ruska jako je ropa nebo zemní plyn. Česká republika také uvolní více než 300 milionů korun na humanitární pomoc Ukrajině. Ministerstvo zahraničí spustí informační servis pro ukrajinské občany na území České republika.

Co se týče diplomatických kroků, Petr Fiala oznámil odvolání souhlasu s provozem ruského konzulátu v Karlových varech a v Brně a vláda zároveň zastavuje provoz konzulátů v Petrohradě a Jekatěrinburgu. Minisitr zahraničí na konzultace pozve české velvyslance z Ruska a Běloruska. Vláda také pozastaví náběr vízových žádostí ruských občanů na všech úřadech s výjimkou humanitárních případů.

Česká republika pokračuje v úzké koordinaci s EU a NATO a je připravena prosazovat co nejtvrdší sankce a postup vůči Ruské federaci. Ve 4 hodiny zasedne Poslanecká sněmovna k mimořádnému jednání. Premiér je také v kontaktu se Senátem.

Reklama

Večer Fiala odlétá na mimořádnou Evropskou radu. Zítra v 10 hodin se uskuteční mimořádné jednání vlády a odpoledne se premiér společně s prezidentem republiky zúčastní summitu Severoatlantické aliance.

Dle ministryně obrany Jany Černochové je armáda České republiky připravena na všechny scénáře dalšího vývoje. NATO zvýšilo svou obranyschopnost na hranicích Aliance, přičemž opatření jsou přiměřená a neeskalační.

Ministr vnitra Vít Rakušan na brífinku znovu ujistil veřejnost, že se občané České republiky nenacházejí v žádném bezprostředním nebezpečí a všechny složky situaci bedlivě monitorují. Zároveň ministr ujistil více než 60 tisíc Ukrajinců žijících na území České republiky, kteří zde pobývají na základě krátkodobých víz, že se nemusí obávat prodloužení pobytu na českém území.

Článek aktualizujeme.