Jordan Belfort alias Vlk z Wall Street si v přepočtu za necelých 9,5 milionu korun koupil své první NFT. Stal se jím pixelový obrázek z dnes již legendární série Cryptopunk.

Známý investiční podvodník zároveň představil vlastní NFT tvorbu a prohlásil, že úžasný svět non-fungible tokenů nikdy neopustí. Každý, kdo si vzpomene na jeho úspěšný hollywoodský portrét ve snímku s Leonardem DiCapriem v hlavní roli si tak zákonitě musí klást otázku – nejsme již na vrcholu bubliny?

Belfort vstoupil do světa NFT poměrně stylově. Změnil si na Twitteru, kde má tento bývalý akciový broker přes 600 tisíc sledujících, profilovou fotografii na pixelový obrázek pankáče – a zároveň přiznal, že utratil 102,5 etheru za Cryptopunka s pořadovým číslem #6033.

Vše doplnil prohlášením „wgmi“, což je v krypto komunitě populární akronym pro „we’re gonna make it“, tedy „my to dáme“. V následujícím tweetu ještě přitopil pod kotlem, když verzálkami vysázel větu: „Wow, miluji NFT Twitter a když už jsem tady, určitě jej – sprosté slovo – neopustím!“

Tyátr ale mohl mít jediný účel: upozornit na Belfortovu kolekci tokenizované NFT grafiky, kterou protřelý švindlíř představil minulý týden. Ta se skládá ze série koláží inspirovaných Belfortovým životem a hlavně snímkem Vlk z Wall Streetu.

Belfortův nástup do světa NFT má však zvláštní příchuť – léta platil za nesmiřitelného kritika kryptoměn, který nikdy nevynechal příležitost, aby si mohl kopnout do bitcoinu a kryptoměnového průmyslu. Když v letech 2018 a 2019 procházel kryptosvět náročným medvědím trhem, začal Belfort do médií vykřikovat, že je mu to celé povědomé.

Krypto mu tehdy nápadně připomínalo období, kdy on a jeho tým okrádali klienty skrze investice do uměle vyhnaných druhořadých akcií. Otevřeně také nabádal ty, kdo chtěli do bitcoinu a kryptoměn investovat, ať raději vezmou ihned nohy na ramena.

Obrat v této rétorice nastal až letos: Belfort se přiznal k investici do bitcoinu a prohlásil, že věří v cenu sto tisíc dolarů za jeden bitcoin.

NFT pak podle výkřiků na svém Twitteru objevil v říjnu a prakticky ihned vůči nim začal projevovat až nekritické nadšení. Nebyl zdaleka prvním slavným jménem, které tomuto fenoménu propadlo – Tom Brady, Steph Curry, Eminem nebo Paris Hilton jsou jen nejviditelnější případy. Lze však Belfortovi, s ohledem na jeho zločinnou minulost, ještě cokoli věřit?