Ve 14 hodin se v České republice otevřely volební místnosti, Češi si tak přímou volbou volí prezidenta na následujících pět let.

Termín prvního kola je stanoven na tento pátek a zítřejší sobotu, tedy 13. a 14. ledna. Volební místnosti budou otevřené v pátek od 14 do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin.

Kandidáty na prezidenta jsou v tuto chvíli Pavel Fischer, Jaroslav Bašta, Petr Pavel, Tomáš Zima, Danuše Nerudová, Andrej Babiš, Karel Diviš, Marek Hilšer.

Občané České republiky starší osmnácti let volí ve svých volebních okrscích. Přesnou adresu volební místnosti se dozvědí na webových stránkách obce.

Do volební místnosti je nutné přinést platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Po prokázání totožnosti volič odejde za plentu, kde vloží jeden volební lístek se jménem kandidáta do obálky, kterou mu předala volební komise. Obálku potom vhodí do volební urny. Volební lístky obdrželi voliči nejpozději tři dny před volbami poštou, na požádání je ale možné lístky získat i ve volební místnosti.

Pokud žádný z kandidátů nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů, dojde i k druhému kolu. Jeho termín je stanoven na pátek a sobotu 27. a 28. ledna, volební místnosti budou otevřené ve stejný čas.