Německá automobilka Volkswagen investuje až pět miliard dolarů (zhruba 116 miliard korun) do amerického výrobce elektromobilů Rivian. Plánuje s tímto konkurentem Tesly vytvořit společný podnik, který bude sdílet architekturu a software pro elektromobily.

Obě firmy to uvedly v úterý ve svém společném prohlášení. Krok přichází v době, kdy se zostřuje konkurence mezi výrobci elektromobilů a západní země přistupují k uvalení cel na jejich čínský dovoz.

Akcie Rivianu po oznámení vzrostly po skončení obchodování zhruba o padesát procent. To by podle agentury Reuters mohlo zvýšit tržní hodnotu společnosti o téměř šest miliard dolarů, pokud se zisky udrží i ve středu.

Volkswagen podle dohody zatím investuje do výrobce elektrických nákladních vozů a sportovně-užitkových vozů (SUV) jednu miliardu dolarů. A do roku 2026 pak vloží do podniku další čtyři miliardy dolarů.

Německá automobilka díky partnerství získá okamžitý přístup k softwaru společnosti Rivian, který bude moci používat ve svých vozech.

Rivian byl založen v roce 2009, zatím se mu ale nepodařilo dostat z červených čísel. V prvních třech měsících roku 2024 vykázala společnost čistou ztrátu více než 1,4 miliardy dolarů. V současnosti se také potýká s klesajícím zájmem o elektromobily v USA.

Firmy si spolupráci poměrně úzce vymezily, půjde zejména o software, řídicí počítače a síťovou architekturu. Klíčové je, že Volkswagen přejde ve druhé polovině desetiletí u nových vozů na technologie a software společnosti Rivian.

To by podle agentury DPA mohlo automobilovému gigantu ušetřit mnoho peněz ve srovnání s tím, kdyby technologii vyvíjel ve vlastní režii. Generální ředitel společnosti Rivian RJ Scaringe na úterní telefonické konferenci zdůraznil, že další oblasti, jako jsou baterie nebo technologie pohonu, nejsou součástí partnerství.

Automobiloví giganti typu VW čelí rostoucí konkurenci čínských výrobců elektromobilů, kteří expandují do celého světa. Evropská unie začátkem tohoto měsíce varovala, že zvýší cla na dovoz čínských elektromobilů až o osmatřicet procent.

Plán přišel měsíc poté, co Spojené státy oznámily, že zvýší cla na čínské elektromobily z dvaceti pěti procent na sto procent. Kanada tento týden uvedla, že zvažuje podobný krok.