Hernímu průmyslu se daří. Rostl už před koronavirem, ale pandemie a věčný pobyt doma nalákal ke hraní další miliony lidí. A tak zatímco očekávané filmy se dokola odkládají, velké hry stále vycházejí.

Pravdou je, že jejich vývoj na home officu leckdy neběží tak hladce jako za normálního režimu, ale pokud vše půjde dobře, měli bychom se letos dočkat řady vynikajících titulů s velkým komerčním potenciálem.

Pojďte se s námi podívat na deset vybraných – záměrně jsme opomenuli hry jako například S.T.A.L.K.E.R. 2, u kterých je pravděpodobný odklad na příští rok.

Resident Evil Village

vydání: 7. května 2021

Chcete-li se chvíli bát něčeho jiného než koronaviru, zkuste nový díl hororové série Resident Evil. V hlavní roli se vrátí hrdina Ethan Winters a vydá se do temné vesnice a na tamní strašidelný zámek. Nouze nebude o čarodějnice, vlkodlaky a další děsivé výjevy.

Pokud si toužíte vyzkoušet, jestli na ně máte nervy, můžete si zdarma stáhnout již uvolněnou demoverzi.

Mass Effect: Legendary Edition

vydání: 14. května 2021

Předělávky starších úspěšných titulů jsou stále v kurzu a nevyhnula se jim ani série sci-fi her na hrdiny Mass Effect, za což se však hráči vůbec nezlobí: od vydání původní trilogie již uplynulo devět let a zahrát si všechny tři díly v moderní grafice a dokonale vyladěné, to zní jako lákavá nabídka.

Drobných úprav se dočká i hratelnost, ale upřímně, Mass Effect příliš změn nepotřebuje. Remasterovaných dílů v jednom balení bychom se měli dočkat už v květnu.

Deathloop

vydání: 21. května 2021

Hrát za vraha uvězněného v časové smyčce na podivném ostrově, kde se veškerý život po 24 hodinách restartuje? To zní jako sympaticky netradiční premisa, a když se k ní přidá jméno vývojářů, je načase zbystřit. Deathloop chystají v Arkane Studios, což jsou autoři povedených her Dishonored a Prey, a není důvod nevěřit, že i tato akce z pohledu první osoby bude stát za pozornost.

Gran Turismo 7

vydání blíže neurčeno

Snad už v první polovině roku bychom se měli dočkat osmého dílu Gran Turismo (ano, číslovka v názvu mate). Autoři slibují návrat ke klasickým dílům série, tedy jedničce až čtyřce, a zároveň propracovanou singleplayerovou kampaň.

Hra je zatím oznámena exkluzivně na PlayStation 5, kde by měla využít technologie haptické odezvy ovladače a zároveň nabídnout perfektní grafickou podívanou.

Far Cry 6

vydání blíže neurčeno

Pokračování oblíbené série akčních her z otevřeného světa tentokrát zavede hráče na fiktivní karibský ostrůvek Yara, kde budou bojovat proti tamnímu diktátorovi Antónu Castillovi. Toho ztvární Giancarlo Esposito, kterého můžou diváci seriálů znát například z Mandaloriana.

Šestý Far Cry se bude poprvé v rámci série z velké části odehrávat v živoucím městě, takže se můžeme těšit na napínavé přestřelky v ulicích i na střechách. A také na perfektní grafické zpracování, jak je v sérii zvykem.

Halo Infinite

vydání: podzim 2021

Ikonickou sci-fi značku Halo čeká velký rok. Zanedlouho bychom se měli dočkat hraného seriálu na Showtime a na podzim také šestého pokračování proslulé akční série. To k sobě logicky poutá pozornost kvůli svému jménu, ale vzbuzuje i nedůvěru: loňský trailer ze hry příliš nepřesvědčil.

Šestka se opakovaně odkládala a na klíčových pozicích došlo během vývoje ke změnám. Snad nás vývojáři příjemně překvapí.

Nový God of War

vydání blíže neurčeno

Nový díl epické akční série God of War zatím nemá přesné datum vydání (mělo by to ale být letos) ani oficiální název, i když bývá označován podtitulem Ragnarök, tedy mytologickým koncem světa a následným znovuzrozením, kolem něhož se má točit.

S jistotou víme, že se bude odehrávat ve starověké Skandinávii a setkáme se v něm s tradičním hrdinou Kratosem a jeho synem Atreusem a že půjde o exkluzivitu PlayStation 5.

Dying Light 2

vydání blíže neurčeno

Druhý díl zombie akce od polských vývojářů ze studia Techland nadchl v prvních ukázkách prezentací otevřeného světa. V poslední době o něm ale slyšíme spíše v souvislosti s odklady či kontroverzemi: na scénáři se například podílel ceněný vývojář Chris Avellone, který však po obviněních ze sexuálního obtěžování musel od projektu odejít a jeho práce se údajně v Techlandu zbavili.

GhostWire: Tokyo

vydání říjen 2021

Akční adventura s hororovými prvky se odehrává v Tokiu prodchnutém kyberpunkem. Ale nebude to Tokio, jaké ho známe – všichni jeho obyvatelé zmizeli a město obývají duchové. Hráč jim bude čelit pomocí jakéhosi magického karate a pokusí se přijít na kloub tajemným událostem, které hlavní město Japonska postihly.