skip to main content
Byznys

Vrána letí vzhůru. Proč si český hokejista vydělá přes 110 milionů ročně

Pro český hokej je to zajímavá historka: v mládežnických kategoriích se před lety potkali dva mimořádní kanonýři, generační talenty. Ten o něco méně nadaný se jmenoval David Pastrňák, ten šikovnější Jakub Vrána.

Netřeba dodávat, že se jejich role od té doby obrátily. Z Pastrňáka je superstar NHL a miláček fanoušků. Vrána ale po celou dobu doufal, že může kamaráda z juniorských reprezentací vyrovnat, ne-li dokonce trumfnout.

Teď už by mu v rozletu nemělo bránit nic. „Věřím, že tu naplním svůj potenciál,“ řekl pro web klubu Detroit Red Wings, s nímž v týdnu podepsal nový tříletý kontrakt na 15,75 milionu dolarů. To znamená 5,25 milionu dolarů na sezonu, v přepočtu na koruny téměř 114 milionů.

V aktuálním žebříčku nejlépe vydělávajících sportovců Česka dle Forbesu by se tak dostal na dělené 4. místo s Patrickem Schickem. Reálně bude za rok Vrána níž, neboť do letošního měření výrazně zasáhla struktura víceletých smluv pro české osobnosti z NHL.

Reklama

V příštím měření ho přeskočí Jakub Voráček (7,5 milionu), Pastrňák (6,8), Tomáš Hertl (5,5) i Ondřej Palát (5,3). Přesto si pětadvacetiletý Vrána nemůže stěžovat. Detroit vysokou smlouvou – momentálně třetí nejvyšší mezi všemi hráči Red Wings – vyjádřil najevo víru v jeho schopnosti.

Vrána je stejně jako Pastrňák schopný střílet jeden gól za druhým, jenže ve dresu Washington Capitals měl tak trochu přistřižená křídla – na jeho pozici tam roky úřaduje ruská ikona Alexander Ovečkin. Vrána kvůli tomu nedostával jako křídlo druhého útoku tolik prostoru a přesilovky nehrál prakticky vůbec.

Jelikož NHL miluje pokročilé statistiky, lze dojmy převést na čísla. V sezoně 2019-20 byl kupříkladu Vrána v počtu nepřesilovkových gólů přepočtených na šedesát minut strávených na ledě v celé lize čtvrtý. Pastrňák skončil pátý…

Jarní trejd z Washingtonu do Detroitu se zpětně jeví jako spása, nový kontrakt to podtrhuje. V létě 2022 tak Vránu naleznete mnohem výše v našem žebříčku a na čelnějších pozicích by měl být také v tabulce kanonýrů NHL. Když se Vrána rozletí, může jednou trumfnout i kamaráda Pastu.