Když se řekne Agatha Christie a vlak, většina z nás si nejspíš vybaví její nejslavnější literární kus Vražda v Orient expresu. Ve skutečnosti ale tato anglická spisovatelka napsala ještě jednu novelu s železniční tematikou, rovněž v čele s brilantním Herculem Poirotem – Záhadu Modrého vlaku.

A přesně podle tohoto jejího románu rozjíždí letos luxusní cestovní společnost Ariodante řadu záhadných výletů ve stylu 20. let minulého století.

Než ale v Paříži do opulentního Modrého vlaku nastoupíte a půjdete ve šlépějích takových pasažérů, jako byl Charlie Chaplin, Coco Chanel, Winston Churchill nebo F. Scott Fitzgerald, je třeba si vysvětlit, jak to s těmi tajemnými vlaky přesně je.

V době, kdy svůj román Agatha Christie psala, byl Blue Train luxusním železničním výletem, který vedl přes celou Francii – od Calais až k Azurovému pobřeží. Tento spoj už dávno neexistuje a název Blue Train dnes nese jiná přepychová linka, z Kapského Města do Pretorie v Jižní Africe.

Aby toho nebylo málo, společnost Belmond provozuje v rámci svého portfolia luxusních vlaků svou vlastní variaci na Orient expres pod názvem Venice Simplon Orient Express. Ten jezdí mezi Londýnem a Paříží a luxusem se v něm, podobně jako u dalších vlaků od Belmondu, rozhodně nešetří.

Venice Simplon Orient Express | Foto Belmond

V Ariodante se však mohou chlubit originálem: provozuje totiž vozy původního Orient expresu, které vlastní francouzská železniční společnost SNCF.

Restaurování vlaku v glamour stylu 20. let s leštěným dřevem, luxusním čalouněním a originálními starožitnými doplňky vyšlo SNCF na 15 milionů dolarů. Nádherný historický kousek ale doteď stál na pařížském nádraží a na cestu se vydal pouze jednou, loni.

Ariodante se proto rozhodla potěšit železniční nadšence i milovníky detektivek a 18. ledna poprvé zatopí pod kotlem vlaku na cestě z Paříže do Nice. Celý výlet začíná v půl osmé ráno v historické restauraci Train Bleu (hádáte správně, jméno dostala podle původního Blue Trainu) v pařížské stanici Gare de Lyon, ve které budou cestujícím vysvětlena pravidla hry.

Odtud se přesunou do Orient expresu, který bude odjíždět v devět hodin ráno a kde si už pasažéři začnou hrát na kultovního belgického detektiva a řešit záhadu vraždy. Na její vyřešení mají čas do tři čtvrtě na jedenáct večer, kdy dorazí do cílové stanice na Azurovém pobřeží.

VIP balíček pro pár za necelých 29 tisíc dolarů na ničem nešetří: zahrnuje ubytování před samotným výletem v legendárním pařížském Hotelu de Crillon a po příjezdu do Nice ubytování ve Westminster Hotel & Spa.

Mimo vlak vás poveze soukromý řidič v luxusním vintage automobilu z 20. let a před odjezdem absolvujete také soukromou schůzku s francouzským filmovým a divadelním kostymérem, který vás obleče do adekvátního dobového outfitu.

„Obyčejné“ lístky za necelých 11 tisíc dolarů pro jednoho zahrnují samotný jednodenní výlet bez ubytování, v ceně zůstává jídlo a veškerá zábava na trati, o kterou se mimo jiné budou starat profesionální herci v rolích dalších pasažérů a personálu.

Ten bude servírovat pařížskou snídani, burgundský oběd, několik druhů vín, odpolední čaj a večeři. Odhalení vraha pak pasažéři oslaví recepcí se šampaňským a živým jazzem, to vše za přítomnosti profesionálního fotografa.

V letošním roce plánuje Ariodante pouze tři detektivní cesty. Kromě už vyprodaného lednového data má přijít s termínem na jaře a s druhým v létě. Do té doby doporučujeme načíst si dílo Agathy Christie – trénink dedukce se bude hodit!