Měsíc čeká 4. března historická nehoda, narazí do ní část vysloužilé rakety. Jak jsme nedávno informovali, ještě před pár týdny se vědci domnívali, že jde o druhý stupeň rakety Falcon 9 společnosti SpaceX, která před sedmi lety vynesla na oběžnou dráhu sondu Deep Space Climate Observatory.

Teď se ale zdá, že je všechno jinak, raketa mířící nekontrolovaně k Měsíci nejspíš souvisí s čínským kosmickým programem. Má pocházet z mise, jejímž úkolem je kromě jiného zkoumat i to, proč je měsíční povrch poset tolika krátery. Ironií osudu právě kvůli ní jeden kráter neplánovaně přibude.

Čínská nosný raketa Čchang-čeng (Dlouhý pochod) se sériovým označením 3C, která se s velkou pravděpodobností stane účastníkem historické srážky s Měsícem. | Foto AFP VIA GETTY IMAGES

Bill Gray, autor softwaru Project Pluto pro profesionální i amatérské astronomy, který sleduje kosmické objekty v blízkosti Země, nyní zveřejnil korekci svých původních výpočtů. Ve skutečnosti jde podle jeho slov o část nosné rakety ze startu mise Čchang-e 5-T1 Čínské národní kosmické agentury. 

„Jsem přesvědčený, že objekt, který dne 4. března 2022 ve 12:25 světového času narazí do Měsíce, je ve skutečnosti raketový stupeň mise Čchang-e 5-T1,“ uvedl Gray doslova.

Šlo o experimentální misi, která startovala z čínského kosmodromu Si-čchang v říjnu 2014, tedy o tři měsíce dřív než původní „podezřelý“ od SpaceX z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.

Jejím cílem bylo otestovat v zemské atmosféře návratový modul před velkolepou lunární misí Čchang-e 5. V rámci ní Čína koncem roku 2020 úspěšně přistála se svým modulem na lunárním povrchu, odebrala 1,7 kilogramu vzorků horniny a přivezla je zpět na Zemi – coby první lunární vzorky po pětačtyřiceti letech.

Stáří získaných hornin vědci odhadují na dvě miliardy let a jsou tak mladší než všechny vzorky, které na přelomu 60. a 70. let minulého století přivezli astronauti v rámci projektu Apollo. Což lidstvu ukázalo, že byl Měsíc geologicky aktivní po mnohem delší dobu, než se vědci dříve domnívali.

Snímek pořízený 2. prosince 2020 Čínským národním vesmírným úřadem (CNSA) ukazuje lunární sondu Chang’e-5 shromažďující vzorky na Měsíci. | Foto CHINA NATIONAL SPACE ADMINISTRAT/AFP VIA GETTY IMAGES

Ale zpět k očekávané srážce: pozorovaný objekt, který se k Měsíci nezadržitelně blíží, je podle nových výpočtů třetí stupeň nosné rakety Čchang-čeng (Dlouhý pochod) se sériovým označením 3C. Nyní se nachází na velmi protáhlé eliptické dráze, zasahující až za Měsíc. Naopak dosud podezřelý stupeň Falconu 9 se na takovouto trajektorii dostat nemohl.

Jak se mohlo stát, že Bill Gray původně ukázal na nesprávného viníka? Jeho software je zaměřený především na sledování planetek, a když se kolem Měsíce objevilo neznámé těleso, Gray ho ztotožnil s raketou SpaceX. Jak uvádí web New York Times, astronom Jon Giorgini ho ale později upozornil na nesrovnalosti, a proto se rozhodl dráhu objektu prozkoumat podrobněji. A následně uznal, že se spletl.

Nemýlí se i tentokrát? Sám věří, že nikoliv – prozkoumal všechny starty raket, které se v kritickém období odehrály, a víc podezřelých už podle jeho slov nezbývá.