skip to main content
Koronavirus

Všichni Sputnikovi muži. Kdo jsou bossové za výrobou neschválených vakcín proti covidu

Pokud bychom měli rok 2021 definovat jedním odvětvím byznysu, které zásadním způsobem určovalo život a směřování společnosti, budou jím biotechnologie. Tedy byznys, který letos vyprodukoval na čtyřicet nových dolarových miliardářů a ke kterému se upínají miliardy lidí po celém světě.

Na pomyslné špici odvětví stojí ty biotechnologické společnosti, z jejichž laboratoří pocházejí schválené vakcíny proti viru SARS-CoV-2: jmenovitě firmy Pfizer, BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson nebo AstraZeneca, na které jsme se zaměřili už minule.

V pomyslném stínu ale zůstávají CEO firem, jejichž vakcíny sice nejsou schválené, ale přesto jsou neméně diskutované. Kdo jsou lidé za vakcínami Sinovac, Sinopharm nebo Sputnik V?

Jin Wej-tung

Společnost: Sinovac Biotech
Věk: 57 let
Občanství: Čínská lidová republika

Foto Noel Celis/AFP

Zakladatel a současný CEO společnosti Sinovac Jin Wej-tung začínal v 80. letech jako lékař pro infekční choroby v Čínském centru pro kontrolu a prevenci nemocí ve městě Tchang-šan (provincie Che-pej). Většinu své kariéry se přitom zaměřoval na výzkum hepatitid a aktivně se podílel na vývoji vakcíny Healive.

Sedmapadesátiletý absolvent National University of Singapore založil biotechnologickou firmu v roce 2001 – tedy krátce předtím, než se Čínou prohnal koronavirus SARS. V čele společnosti pak stojí od září 2003. Je také prezidentem asociace společností kotovaných na Šenčenské burze.

Podle deníku Washington Post byl Jin Wej-tung zapleten do korupční kauzy, kdy v letech 2002 až 2011 poskytl úplatky více než 83 tisíc dolarů regulačnímu úředníkovi odpovědnému za kontroly očkovacích látek.

Liou Jung

Společnost: Sinopharm
Věk: 52 let
Občanství: Čínská lidová republika

Foto Carlos Garcia Rawlins/Reuters

Liou Jung se ve spletité struktuře okolo společnosti Sinopharm pohybuje už od poloviny devadesátých let, kde za téměř třicet let vystřídal řadu vedoucích pozic.

Reklama

V roce 1992 nastoupil na post zástupce manažera marketingového oddělení China National Pharmaceutical Group Shanghai – státem vlastněné společnosti, platící dlouho za hlavního akcionáře Sinopharm Group, která vznikla v roce 2003. Výkonným ředitelem společnosti Sinopharm Group je Liou Jung od roku listopadu 2017.

Doktorský titul získal v roce 2016 na Čínské farmaceutické univerzitě v Nankingu. Zastává také pozici zastupujícího sekretáře Komunistické strany Číny.

Kirill Dmitrijev

Společnost: Russian Direct Investment Fund
Věk: 46 let
Občanství: Ruská federace

Foto Alexej Filippov/RIA Novosti

Kirill Dmitrijev je CEO ruského investičního fondu známého jako Russian Direct Investment Fund (RDIF), spravujícího kapitál v hodnotě deseti miliard dolarů. Fond sehrál zásadní roli při vývoji vakcíny Sputnik V.

Jako někdejší ředitel několika soukromých kapitálových fondů se podílel například na prodeji Delta Bank společnosti General Electric. Svou kariéru zahájil ve společnostech Goldman Sachs a McKinsey & Company, kam nastoupil po ukončení studií na Stanfordu a Harvard Business School. Do USA se přitom rodák z ukrajinského Kyjeva dostal už ve svých čtrnácti letech, když odcestoval za známými svých rodičů.

Vedle pozice CEO zasedá v představenstvech několika ruských společností, jako jsou Transneft, Rostelecom, Gazprombank, MD Medical Group, Russian Railways a ROSSETI. Je rovněž viceprezidentem Ruského svazu průmyslníků a podnikatelů a členem obchodní rady hospodářského uskupení BRICS a Asijsko-pacifického hospodářského společenství.

Světovým ekonomickým fórem byl v roce 2009 vybrán jako Young Global Leader.

Alexander Gintsburg

Společnost: NICEM
Věk: 70 let
Občanství: Ruská federace

Foto Tatyana Makeyeva/Reuters

Druhým subjektem, stojícím za ruskou vakcínou, je Národní výzkumné centrum pro epidemiologický a mikrobiologický výzkum Nikolaje Gamaleji (NICEM). Tým výzkumného institutu vakcínu aktivně vyvíjel.

V jeho čele stojí už bezmála čtvrt století mikrobiolog a člen Ruské akademie věd Alexander Gintsburg. Rodák z Moskvy absolvoval na Lomonosovově univerzitě v roce 1974.