Je zima, brzo tma, a navrch pandemie, kdy je lepší zůstat večer doma ve společnosti dobrého filmu nebo seriálu. Každý den vám proto přineseme (aspoň) jeden redakční tip, který vám ušetří hledání na vaší oblíbené streamovací platformě.

„What a race!“ nezbývá než zvolat. Na tomhle místě máme my, redaktoři Forbesu, každý den doporučovat filmovou pecku. Jenže co si počnout, když nic dobrodružnějšího a napínavějšího, než běželo včera v televizi, už prostě nemáte šanci vymyslet?

Narážím samozřejmě na to nevídané drama, které se odehrálo na závodní trati formule 1 v Abú Zabí. Po zvratu těsně před koncem ve velké ceně F1 zvítězil nizozemský pilot Max Verstappen a zajistil si tak titul mistra světa – v posledním kole posledního závodu infarktové sezony, ve které se do poslední minuty předháněl s úřadujícím několikanásobným šampionem Lewisem Hamiltonem.

Celá ta uplynulá sezona byla jízdou na ostří nože, která hned třikrát vygradovala srážkou mezi oběma borci – při té zářijové navíc Verstappenův monopost proletěl jen pár centimetrů nad Hamiltonovou hlavou. A včerejší Grand Prix v Abú Zabí je katarzí celého toho souboje titánů, do kterého oba jezdci v neděli odpoledne nastupovali se shodným počtem 369,5 bodu.

„A co to všechno má společného s tím filmem na dnešní večer?“ ptá se zcela správně netrpělivý čtenář. Tak tedy: pokud jste jen trochu fanda formule 1, neuvidíte dnes už nic lepšího než záznam té Velké ceny v Abú Zabí.

A pokud fanda motosportu nejste, tohle je kinematografický návod, jak se jím za jeden večer stát. Protože včerejší dobrodružství na trati si prostě zaslouží oslavit panákem kvalitního benzinu, vůní spálených gum a adrenalinem vydestilovaným na filmové plátno.

Tady jsou (výjimečně tři) tipy, co si dnes večer pustit:

Drive to survive

Dokusérie Drive to Survive z dílny Netflixu, která ve třech sezonách nebývale zblízka ukazuje, jak vypadá život na plný plyn. Pustí vás do garáží týmů i soukromí pilotů formule 1 a naservíruje vám všechno, co v zákulisí motosportu čekáte: rychlost, adrenalin, nebezpečí, miliony dolarů.

Ale taky překvapivě dost bolavých tajemství a úplně obyčejných lidských příběhů, které byste na závodním okruhu ani nečekali. Těch třikrát deset epizod je víc než důstojnou předehrou k dramatu, které se včera odehrálo v Abú Zabí – a dokážou vás přikovat k obrazovce, i když o F1 tušíte akorát tak to, že je pekelně rychlá.

Rivalové

Rush, neboli Rivalové. Před osmi lety na velkém filmovém plátně v režii Rona Howarda ožili jiní dva protivníci, Nemesis závodních okruhů, kteří se za volantem formule 1 přetahovali o vítězství. Playboy a popálený hrdina, James Hunt a Niki Lauda, dvě legendy a jejich životní story orámovaná nebezpečnou rychlostí.

Je to Hollywood, je to zábava a přistihnete se, že držíte palce, i když většinou už víte, jak to dopadne. Rivaly si můžete pustit na Apple TV.

Schumacher (anebo Senna)

Michael Schumacher. I kdybyste nikdy v životě neviděli jediný závod formule 1, tohle jméno vás prostě nemohlo minout. Schumacher je sedminásobný světový šampion, fenomén, legenda. Připomenout jeho kariéru a životní příběh, který tak náhle přesekla nehoda na lyžích, si můžete v tomhle dokumentu z dílny Netflixu.

A jestli jste větší fajnšmekři, dejte si místo toho už skoro archivní snímek o dalším nezapomenutelném jméně z historie motosportu. „Bojoval jsem tvrdě. Musel jsem dojet. Dojet první.“ Senna je monumentální a oceňovaný dokumentární film, který vás provede kariérou geniálního závodníka Ayrtona Senny od skromných začátků až po jeho tragickou smrt v Imole. Jen si připravte kapesníky…