Mate strach, že přijdete o práci? Nebojte se, naopak vás zamkneme uvnitř fabriky. Alespoň pro tuhle strategii se rozhodla automobilka Volkswagen a zaměstnance, kteří mají obavy, že kvůli přechodu na výrobu elektromobilů ztratí místo, přesvědčuje, aby se zúčastnili její únikové hry.

Automobilka v centrále v německém Wolfsburgu představila eMotionRoom, interaktivní týmovou hru a součást programu, který má zaměstnancům přiblížit svět elektromobility, pomoct jim se na něj adaptovat a ideálně se zbavit obav o ztrátu místa.

Mnoho zaměstnanců automobilek si totiž myslí, že s přechodem fabriky na výrobu elektromobilů je jejich pozice ohroženější než kdy dřív. A mají k těmto obavám velmi dobré důvody, faktem totiž zůstává, že výroba elektromobilů je personálně podstatně méně náročná než výroba aut se spalovacími motory.

Například americká automobilka Ford v rámci přechodu na elektromobilitu loni v létě propustila tři tisíce zaměstnanců v Severní Americe a Indii, a na začátku roku pak oznámila ještě rozsáhlejší propouštění napříč evropskými továrnami.

Volkswagen chce do roku 2026 investovat do technologií souvisejících s elektromobilitou 89 miliard eur, jenom do wolfburgské továrny by za účelem elektrizace mělo zamířit 460 milionů eur. Ve stejném časovém horizontu chce vyrábět trojici modelů na elektřinu.

První z nich, model ID.3, by se měl začít vyrábět už ve druhé polovině tohoto roku. A právě 1200 zaměstnanců, kteří se na jeho výrobu přesunou, budou ti první, kdo si únikovou místnost vyzkoušejí.

Čtyřčlenné týmy musí během dvaceti minut projít třemi místnostmi. Začínají v obývacím pokoji v roce 1860, který představuje vznik a rozšíření spalovacích motorů. Druhá místnost pokrývá historii wolfsburgské továrny od jejího založení ve třicátých letech minulého století po současnost. A poslední pokoj je pak pomocí vizualizací přivede do budoucnosti plné elektromobility.

Podle klasického modelu únikovek musí zaměstnanci v každé z místností řešit hádanky a šifry a měli by k nim využít mimo jiné i zkušenosti z výroby.

Nový eMotionRoom, který má předchůdce v dalších továrnách Volkswagenu ve Zwickau a Emdenu, ale není jen projevem zájmu o blaho zaměstnanců. Místnost je součástí celodenního tréninkového programu pro přechod na elektromobilovou výrobu. Do konce roku 2025 by školením mělo projít 22 tisíc zaměstnanců.

Jestli ale budou mít své místo jisté, pokud se jim podaří hádanky rozluštit, to už Volkswagen neupřesnil.