Pokud je nenasytnost dobrá vlastnost, Sam Bankman-Fried patří v téhle disciplíně mezi elitu. Podle posledního ohodnocení totiž vlastní majetek v hodnotě více než deset miliard dolarů, a to v pouhých devětadvaceti letech. Zakladatel kryptoměnové burzy FTX tak nashromáždil svoje bohatství rychleji než kdokoli jiný v moderní historii.
I zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg v tomto srovnání představuje spíš želvu. Nicméně úmysly Bankmana-Frieda se od ostatních nejbohatších lidí světa podstatně liší. Přestože jeho neskrývaným cílem je být bohatý, od začátku bylo jeho záměrem všechny vydělané peníze darovat.
Jako příznivec čím dál populárnější filozofie efektivního altruismu, která říká, že vědecké důkazy a rozum by měly člověka vést k dobrým skutkům, Bankman-Fried si metodicky zanalyzoval, jak nejlépe by mohl se svým životem naložit. Ještě při studiích krátce zvažoval práci ve filantropii nebo na Wall Street, než se rozhodl, že nejlepší návratnost investice, kterou je jeho život, je stát se bohatým.
Bankman-Fried zahajoval letošní summit časopisu Forbes „30 pod 30“ a vysvětloval, jak ho myšlenka, čím by mohl nejvíce prospět světu, přivedla ke kryptoměnám, založení jedné z největších kryptoměnových burz a nejspíše i největší zásobárny kryptoměn na světě.
„Dobro je dobro, ať už přichází odkudkoliv,“ říká Bankman-Fried v rozhovoru s hlavním editorem časopisu Forbes Randallem Lanem. „Mým cílem je v konečném měřítku vymyslet, jak můžu svět nejvíce ovlivnit, ať už to bude znamenat cokoliv.“
Koncept efektivního altruismu představil veřejnosti na konci první dekády 21. století profesor z Oxfordu Toby Ord. Do širšího povědomí se ale dostal až v roce 2015 díky knize od bioetika Petera Singera „The Most Good You Can Do“.
Po studiích na Massachusettském technologickém institutu, kde získal v roce 2014 titul z fyziky, si Bankman-Fried zanalyzoval svoje možnosti, aby zhodnotil, zda nejvíce dobra dosáhne pracováním pro věc, ve kterou věří, nebo založením společnosti.
Bankman-Fried nakonec začal svou kariéru ve firmě Jane Street, zabývající se kvantitativním obchodováním, a brzy ho nadchlo vznikající odvětví kryptoměn. Vzápětí ale narazil na nesmyslný systém marží při obchodování na tradičních burzách.
Lidé byli nuceni si vzít půjčku, aby mohli obchodovat s kryptoměnami. Zároveň nástroje na analýzu klientských financí byly dle slov Bankmana-Frieda nefunkční. A tak se mu naskytla příležitost vydělat si velké peníze, stačilo, aby si troufl postavit se do popředí rychle se rozvíjejícího trhu.
„Několik let před tím to byl velmi malý průmysl a zničehonic se stal obrovským. Hráči na tomto trhu nebyli pod stejným vývojovým tlakem, který obvykle vídáte u tak velkých a nových průmyslových odvětví,“ vysvětluje Bankman-Fried. „Říkal jsem si, wow, tohle jsou opravdu ústřední subjekty v kryptosvětě, ještě důležitější než burzy v tradičním finančním odvětví, ale prostě nejsou dobře nastavené.“
A tak v roce 2017 založil firmu na kvantitativní obchodování Alameda Research, která dnes spravuje sto milionů dolarů v digitálním jmění, dále kryptoměnovou burzu FTX, která provádí běžně transakce v hodnotě pěti milionů dolarů za den, a decentralizovanou burzu Serum.
Vytvořil tedy hned tři samostatné firmy podle vzoru kryptoměnového průkopníka Changpeng Zhaoa (zvaného CZ), který je zakladatelem a výkonným ředitelem kryptoměnové burzy Binance. Tyhle tři společnosti totiž tvoří základ téměř nezávislého finančního ekosystému, který je schopen lépe uchovávat vytvořenou hodnotu.
Výsledkem jeho práce je majetek odhadovaný na 11,5 miliardy dolarů, přičemž se do toho nezapočítává 23 miliard dolarů, které jsou kryptograficky uzamčeny jako záruka, že nezahltí trh. Tento rok se tak Bankman-Fried stal nejbohatším členem desátého ročníku žebříčku časopisu Forbes „30 pod 30“ a zároveň nejbohatším kryptoměnovým miliardářem.
Přestože je spousta jeho jmění uzamčena, už začíná plánovat, jak s penězi naloží. Velmi pravděpodobně budou putovat do oblasti kontroly nemocí a péče o zvířata. V únoru představil neziskovou organizaci Nadace FTX, které připadne jedno procento z čistého výnosu poplatků FTX burzy. Již teď má z darů k dispozici 8,9 milionu dolarů, včetně šesti milionů dolarů od dárců, kteří příklad Bankmana-Frieda chtějí následovat.
Bankman-Fried se ukázal být také strategickým hráčem, co se týká politické sféry, když v roce 2020 věnoval pět milionů dolarů na podporu prezidentské kampaně vítězného kandidáta Joea Bidena.
Na otázku, z jaké iniciativy je Bankman-Fried nejvíce nadšený, podnikatel odpovídá, že ho zaujal odlišný druh efektivity v tom, kdy podpora jednoho kandidáta může volby ovlivnit.
„Velmi mě bavilo sledovat v loňském roce politiku, propočítávat a přemýšlet, co zde má vliv a jak se to dá odhadnout,“ popisuje Bankman-Fried. „Myslím si, že to bylo až překvapivě efektivní. A existují další oblasti, kam se teprve dostaneme.“