Oblíbili jste si Chorvatsko, ale rádi byste si jeho krásy – i kvůli přetrvávající covidové hrozbě – užili bez přítomnosti ostatních turistů? Zkuste loď.

Jachtaření je poslední měsíce v kurzu a nelze se divit. Pobyt na moři umožňuje strávit dovolenou v soukromí a v bezpečí, což mnozí za současné situace oceňují více než all inclusive v populárních hotelových resortech a riziko nákazy s nimi spojené.

Plavba katamaránem, plachetnicí nebo motorovou lodí zároveň poskytuje svobodu, možnost vydat se kdykoli kamkoli a zážitky z pevniny obohacuje dobrodružstvím z rozrážení vln.

Pakliže tedy zvažujete, že byste Jadran rádi poznali z prostředí vody, zpozorněte. Forbes pro vás připravil pět tipů na lokality, kde si lze jachting v Chorvatsku skvěle užít.

Split/Trogir

jachting, chorvatsko, split, hvar, ostrovy

Ideální volba pro jachtaře s menšími dětmi. Plavba poblíž dvou dalmátských měst nabízí krátké projížďky a spoustu zážitků, které nedají vzniknout prostoru, kdy by se ratolesti nudily. Šolta, Brač, Hvar nebo Vis. Každý z přilehlých ostrovů je jiný, všechny ale spojuje čirá mořská voda, krásné pláže a dostatek soukromí.

Dubrovník/Mljet

jachting, chorvatsko, dubrovnik

Úchvatný přístav a nejzelenější ostrov na Jadranu, který ze tří čtvrtin pokrývají lesy. Plavba kolem Dubrovníku tak zcela zapadá do představ těch, kdo chtějí pobyt na moři prokládat procházkami po pevnině. Daleko není ani architektonicky zajímavá Korčula nebo poloostrov Pelješac s vyhlášeným červeným vínem.

Šibenik

jachting, chorvatsko, sibenik

Půvabné historické město skýtá vedle kulturních divů skvělou podívanou také na vodě. Otevřené moře, které se Šibenikem propojuje malebný průliv Sv. Antonína, je mimořádně klidné. A díky strategické poloze v polovině chorvatského pobřeží lze z jeho okolí vyrazit kamkoli – na sever, na jih nebo i do vnitrozemí až téměř k vyhlášeným Skradinským vodopádům.

Galešnjak

jachting, chorvatsko, galesnjak, srdce, ostrov

Přezdívá se mu srdce Chorvatska nebo také ostrov lásky. Proč, snad není třeba vysvětlovat. Ostrov Galešnjak, který se nachází v Pašmanském průplavu mezi Zadarem a Biogradem na Moru, je sice neobydlený, jeho majitel nicméně zájemcům (nejen těm zamilovaným) umožňuje procházku netknutou přírodou, či dokonce uspořádání menší svatby.

Sakarun

jachting, chorvatsko, sakarun, zatoka

Oblast s jednou z nejkrásnějších chorvatských pláží. Zátoka Sakarun, k níž je to z Galešnjaku jen kousek, nadchne zejména v podvečer, kdy odjedou návštěvníci z pevniny a slunce začne zapadat. Osm set metrů dlouhá oblázková pláž, průzračné moře s mělkým písčitým dnem a borový les poskytující přirozený stín činí ze Sakarunu ideální místo pro rodiny s dětmi.