Adaptivní myšlení je způsob, jakým se ti nejschopnější vyrovnávají s nečekanými situacemi. Spočívá ve vyhodnocení veškerých faktů, které máte k dispozici, a přizpůsobení své strategie.

Zní to jednoduše, ale snadné to rozhodně není. Nejlepší lídři se v adaptivním uvažování poctivě cvičí – přirozeně jej ovládá málokdo.

Klíčové prvky

  1. Schopnost předvídat pravděpodobné scénáře (potřeby trhu i své firmy) a zohledňovat trendy.
  2. Umění předat tyto znalosti lidem, se kterými pracujete.
  3. Přizpůsobení se nové situaci, připravenost na potřebu se pořád něčemu učit.
  4. Upřímné jednání a dovednost přijímat zpětnou vazbu.

Jak adaptivní myšlení rozvíjet

Podle Ronalda Heifetze, autora knihy Leadership on the Line a přednášejícího na Harvardu, by se měl adaptivní myšlení naučit ovládat každý. Bez ohledu na to, zda vedete velkou firmu, nebo zkoušíte podnikat třeba z rodičovské dovolené.

Nemusíte absolvovat žádný kurz, stačí být jen aktivním pozorovatelem toho, co se vám denně přihodí. Potřebujete se naučit situace vyhodnocovat s odstupem, ale i zápalem toho, koho se bytostně dotýkají.

Hlavně ale nesmíte ztrácet hlavu, když zavedená strategie přestane fungovat. Jednou se vám daří, jindy musíte taktiku od základu změnit. Na tom není nic špatného, naopak získáváte zkušenosti.

Pravidelně vyhodnocujte, jak se vám daří

Například už rok řada firem pracuje v režimu home officu. Jak si vedou vaši zaměstnanci? Co jim vyhovuje, s čím se potýkají?

Je zásadní vědět, jakým způsobem reaguje váš tým na změny. Pravidelně žádejte zpětnou vazbu a analyzujete, jak si vedete. Dokážete se díky tomu dobře aklimatizovat i na změny dramatické.

Chyby dělá každý, přiznejte si to

Stát u kormidla, když všude okolo zuří bouře, vyžaduje odvahu. A také to znamená, že velmi pravděpodobně šlápnete vedle. I tak ale nepřenášejte zodpovědnost na jiné.

Chyba je zároveň tím nejlepším způsobem, jak získávat zkušenosti. Každá nová cesta znamená, že se na ní najdou překážky a něco se nepodaří. Je však klíčové zachovat si během takových karambolů klid a upřímnost. Pokud se kvůli vám něco nezdařilo, přijměte to, omluvte se a jděte dál.

Důvěra týmu

Všimněte si, že děkovné projevy slavných a úspěšných se v lecčems podobají. Vítězové v nich oceňují svůj tým, bez kterého by nedosáhli hvězdných výšin. Kolektiv je nutné v těžkých časech stmelovat také tím, že s kolegy otevřeně diskutujete.

Třeba o tom, jaké nové postupy fungují a které je lepší zavrhnout. Problémy se snáz řeší společně, nikoli z pozice vládce-autokrata, který ve svých rukou soustřeďuje veškerou moc.

Pohled na taneční parket

Podle Ronalda Heifetze, který byl například i poradcem jordánského krále Husajna I., se skvělé adaptivní myšlení vyznačuje především nadhledem. Uchovat si ho v opravdu těžkých momentech je ale někdy až nadlidský úkol.

Pomoci by vám mohl Heifetzův trik s „pohledem na taneční parket“, kdy vybízí pozorovat svůj život jako z ochozu tančírny – a tedy z vyšší perspektivy. Pak můžete udělat rozhodnutí, která budou dávat smysl i z dlouhodobého hlediska.