Hranice práce se během lockdownu stírají: nezažíváme onen fyzický přechod ze zaměstnání domů a získáváme pak dojem, že vlastně profesně fungujeme neustále. Nikdy není hotovo, pořád jsme k dispozici.

Takový stav ale rozhodně není ideální. Nevede k větší produktivitě, ale naopak k úzkostem, napětí a pocitu, že nemáme právo na odpočinek. Od psychologů po HR profesionály proto dostáváme rady, že je nutné stanovit si pevné mantinely, kdy se náš domov mění na kancelář či zasedačku.

Právě včas proto přichází diskuse, kterou znovu otevírá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která se zasazuje o zavedení čtyřdenního pracovního týdne. Tento návrh není takovou utopií, jak se některým může jevit.

O jeho zavedení uvažuje například finská prezidentka Sanna Marin a skvělými výsledky se díky čtyřdennímu pracovnímu týdnu mohl pochlubit třeba japonský Microsoft, kde efektivita zaměstnanců vzrostla o 40 procent.

Zkusit si ho můžete nastavit také sami – na home officu je to jedinečná příležitost. Domluvit se musíte samozřejmě se svými kolegy a nadřízenými, zda budou s takovým režimem souhlasit.

Co vám čtyřdenní pracovní týden může přinést?

  • Konec prokrastinace, protože budete chtít využít zkrácený čas na práci tím nejefektivnějším způsobem.
  • Méně stresu, protože budete mít čas na důkladný odpočinek.
  • Menší pravděpodobnost, že vyhoříte.
  • Kreativitu, protože budete mít mentální síly na to, přicházet s novými přístupy a řešeními.

Jak přesvědčit nadřízeného?

Pečlivě si připravte domácí úkol na téma „Jak můj čtyřdenní pracovní týden prospěje celé firmě“. Všechny tyto výhody si sepište a přidejte i důkladný rozpis, kdy a jak budete plnit své povinnosti.

Najděte také příklady společností, kde čtyřdenní pracovní týden skvěle zafungoval, a vysvětlete proč. Využít můžete poznatky i z TED talku Andrewa Barnese:

Proč je ten pravý čas tuhle změnu navrhnout během pandemie? Pokud to vaše pozice umožňuje, měli byste kvůli vládním nařízením místo fyzických porad mít pouze ty online a schůzky vyměnit za telefonáty.

V součtu můžete ušetřit tolik času, až s trochou efektivity a plánování získáte den volna navíc.

Předneste také, že obě strany dají čtyřdennímu pracovnímu experimentu zkušební dobu, po které všichni zúčastnění zhodnotí, zda jim nový systém práce vyhovuje.

Buďte ale připraveni na to, že i když váš nadřízený bude s nabídkou souhlasit, může vést k vyjednávání případného snížení platu.