skip to main content
Karanténa

Vyjednejte si nižší nájem, čtěte knihy. Sedm tipů pro osobní finance v době krize

Pavel Šíma je CEO startupu Roivenue, který byl sekundárně zasažen aktuální krizí a očekává měsíční výpadky tržeb v desítkách procent. Tohle je několik tipů stran osobních financí, které Šíma v této souvislosti poslal svým zaměstnancům.

Zkuste si vyjednat nižší nájem

Trh v Praze zaplavily desítky tisíc bytů původně určených pro Airbnb a hodně lidí, jak turistů, tak gastarbeitrů, z Prahy zmizelo. V době karantény je celkově na trhu méně akce a očekává se obecné ochlazení. Nikdo neví, co se stane ve střednědobém horizontu, ale je možné, že poslední věc, kterou váš pronajímatel chce, je v těchto dnech nabízet prázdný byt.

Reklama

Pod tlakem těchto událostí je rozumné pokusit se vyjednat mírnou slevu na nájemném (třeba za pomoci argumentu, že vám byla snížena mzda). Mně osobně se nájem snížil o 10 procent, a to myslím, že jsem mohl i více tlačit na pilu.

Odložte si hypotéky a půjčky

Vetšina bank a nebankovních institucí typu Zonky už umožňuje odklad splátek o několik měsíců, o nějž můžete zažádat. Nevýhodou je, že si k sumě, kterou poté budete muset doplatit, připočtou i úrok, ale může jít o dobrý nástroj, jak si momentálně zlepšit cash flow, mírně se uklidnit a vytvořit malý polštář pro to, co může přijít v blízké budoucnosti.

Udělejte revizi svých předplatných

Podívejte se, jaké služby měsíčně platíte, a zrušte ty, které nejsou zásadní. Já si například uvědomil, že jógu i posilovnu lze zvládnout doma s nulovými náklady. Podíval jsem se na všechna online předplatná a nechal jsem si jen Netflix a Spotify, kde mám rodinný plán a stojí mě to pár korun. Oproti tomu jsem například zrušil předplatné Audible pro audioknihy, které mě stálo 15 dolarů měsíčně.

Vařte doma

Reklama

Asi není třeba příliš rozvádět, že když si vaříte doma, můžete mít jídlo pro dva třeba i za 50 korun místo pěti stovek, které utratíme v hladovém okně nebo u jedné z rozvážkových služeb.

Čtěte knihy a hrajte hry

Knihy a počítačové hry jsou jedněmi z nejlevnějších zdrojů zábavy, pokud to rozpočítáte na cenu za hodinu (bavíme se zhruba o třech korunách za hodinu). Jakákoli jiná zábava, zejména v Praze, bude stát násobky. A ještě lepší než nakupovat nové knihy je podívat se na poličky, kde se vám určitě nahromadily spousty titulů, které jste si pořídili v posledních letech a nenašli si čas k jejich přečtení.

Dávejte pozor na slevy

Velká část online obchodů, zejména s módou, se snaží nakopnout poptávku výprodeji a velkými slevami. Očekávám, že v případě kamenných obchodů to po jejich znovuotevření bude podobné, aby dostaly zákazníky dovnitř. Buďte proto pozorní, pokud něco nutně potřebujete.

Pro OSVČ: Zažádejte o státní podporu a neplaťte zálohy

Vláda nedávno schválila podporu ve výši 25 tisíc korun. Pokud je živnost váš hlavní zdroj obživy, zažádejte o ni. Formulář trvá vyplnit zhruba 10 minut a 25 tisíc korun byste na svůj účet měli obdržet v rámci týdnů.

Zároveň, jestliže patříte mezi OSVČ, nezapomeňte zastavit platby zdravotního a sociálního pojištění na šest měsíců. Jen to vám ušetří pět tisíc korun měsíčně, 30 tisíc celkem.

Reklama
Reklama