skip to main content
Byznys

Výplata do záhrobí. Které mrtvé hvězdy letos inkasovaly nejvíc?

Hudbu nezastavíš. Ani když už její interpret dávno dozpíval a odešel za nebeskou bránu. A nejlépe je to vidět na našem halloweenském žebříčku nejbohatších mrtvých celebrit, jejichž kariéru nezpomalil ani vlastní pohřeb. Z třinácti nejlépe placených mrtvých hvězd je hned devět muzikantů. Přitom předloni jich bylo jenom šest.

I když prodeje desek dlouhodobě upadají, těch devět jmen – mezi nimi třeba John Lennon a Whitney Houston – si za poslední rok na streamovacích platformách připsalo 15,2 miliardy přehrání, což představuje meziroční růst 38,5 procenta. Někteří muzikanti si sáhli na tak dobrá čísla, až to skoro vypadá na druhou kariéru. Záhrobní.

„V normálním offline světě by příjmy pomalu vyprchaly, protože už by se nová cédéčka nevydávala,“ říká David Bakula, šéf analytiků z Nielsen Music. „Jenže tahle hranice padla. Dneska si prostě na Spotify nebo Apple Music pustíte, na co máte zrovna chuť. Takže dokud si vzpomenete na jméno svého oblíbence, jeho odkaz žije a vydělává dál.“

Ve srovnání s loňskem jsou výplaty naší letošní zesnulé třináctky víceméně stabilní, tedy až na jednu výjimku: Michael Jackson za posledních 12 měsíců vydělal jen zlomek toho, co předchozí rok. Nejde však o důsledek skandálního dokumentu Leaving Neverland – do loňských čísel se propsaly štědré zisky z prodeje podílu v hudebním nakladatelství EMI a ty mu letos na posmrtné výplatní pásce chyběly. I tak ale Jackson zůstává nejvýdělečnější mrtvolou našeho žebříčku.

13. George Harrison

9 milionů dolarů

Zemřel: 29. listopadu 2001

Příčina smrti: rakovina

Stejně jako jeho parťák z kapely John Lennon, i George Harrison nejvíc profituje z reedic alb Beatles. A taky z lasvegaské show Cirque du Soleil, inspirované ‚Fab Four‘. I díky ní se Harrison po osmi letech vrátil do našeho žebříčku.

12. Whitney Houston

9,5 milionu dolarů

Reklama

Zemřela: 11. února 2012

Příčina smrti: utopení

Pro Whitney Houston je letošek premiérou v žebříčku. Do něj ji dostal jak květnový prodej poloviny pozůstalosti, tak úspěch remixu její málo známé písně Higher Love, kterou si vzal na paškál norský DJ Kygo a udělal z ní letní pecku hitparád. Jenom na Spotify si tenhle hit připsal 175 milionů přehrání.

11. XXXTentacion

10 milionů dolarů

Zemřel: 18. června 2018

Příčina úmrtí: vražda

Americký raper, jehož úspěch znásobila násilná smrt. Meziročně sice streamování jeho písniček spadlo o třetinu, i tak si jeho hity za posledních 12 měsíců připsaly 5,6 miliardy přehrání.

10. Nipsey Hussle

11 milionu dolarů

Zemřel: 31. března 2019

Příčina úmrtí: vražda

Pozemské bytí je pomíjivé, podnikatelský důvtip věčný. Své by o tom mohli vyprávět dědicové Nipseyho Husslea, rapera nominovaného na cenu Grammy, který před svou smrtí jasnozřivě trval na tom, že si podrží veškerá práva na svou muziku. Díky tomu se mu podařilo 1,85 miliardy přehrání na streamu monetizovat lépe než leckterým živým umělcům.

9. Prince

12 milionů dolarů

Zemřel: 21. dubna 2016

Příčina úmrtí: předávkování

Osmdesátková ikona a také výjimečný kytarista rezonuje i na současné hudební scéně. Loni se mu podařilo prodat 320 tisíc cédéček a jeho písničky měly na streamu půl miliardy spuštění. To je meziroční nárůst o 12 procent.

8. Marilyn Monroe

13 milionů dolarů

Zemřela: 5. srpna 1962

Příčina úmrtí: předávkování

Sladká Marylin je miláčkem velkých značek i skoro šedesát let po tragické smrti. Loni k příjmům za licence na své jméno pro Chanel a Montblanc přidala i kolekci luxusních šperků pro Zales.

Reklama

7. John Lennon

14 milionů dolarů

Zemřel: 8. prosince 1980

Příčina úmrtí: vražda

Padesáté výročí alba Abbey Road pomohlo Beatles na všech digitálních platformách a streamování jejich písniček zaznamenalo rekordní čísla. Přehrání hitů samotného Johna Lennona vyskočilo za posledních 12 měsíců o 52 procent.

6. Dr. Seuss

19 milionů dolarů

Zemřel: 24. září 1991

Příčina úmrtí: rakovina

Milovaný americký spisovatel dětské literatury válí díky licenčním dealům s Hallmarkem a Universal Studios na televizním a filmovém poli. K tomu jen ve Státech za rok prodal přes pět milionů knih.

5. Bob Marley

20 milionů dolarů

Zemřel: 11. května 1981

Příčina úmrtí: rakovina

S miliardou přehrání na streamu neupadá v zapomnění ani muzika Boba Marleyho, ani jeho značka House of Marley, prodávající pod jménem ikonického zpěváka sluchátka, gramofony i reprosoustavy.

4. Arnold Palmer

30 milionů dolarů

Zemřel: 25. září 2016

Příčina smrti: srdeční onemocnění

Impérium téhle golfové legendy skrze partnerství s MasterCard a Rolexem neoslabilo ani loni. Palmer navíc válí na poli alko i nealko nápojů.

3. Charles Schulz

38 milionů

Zemřel: 12. února 2000

Příčina smrti: rakovina

Otec Snoopyho svoji nebeskou pokladnu obohatil díky 70. výročí franšízy oblíbených postaviček a taky další porci peněz z několikaletého dealu s pojišťovnou MetLife.

2. Elvis Presley

39 milionů

Zemřel: 16. srpna 1977

Příčina smrti: infarkt

Každý rok se do Elvisova sídla Graceland vydá víc než půl milionu fanoušků, kteří ochotně utrácí za suvenýry, a tak pro ně letos otevřeli ještě novou expozici Memphis za 45 milionů dolarů. My jsme zvědaví na Elvisův zářez do příštího ročníku, protože se chystá velkolepý autobiografický film v režii Baze Luhrmanna (Moulin Rouge). Rokenrolového krále ztvární Austin Butler a jeho manažera pak Tom Hanks.

1. Michael Jackson

60 milionů

Zemřel: 25. června 2009

Příčina úmrtí: předávkování

Navzdory šokujícímu dokumentu Leaving Neverland a kontroverzi, kterou vyvolal, se streamování Jacksonovy muziky letos dařilo lépe než dřív. K tomu dál běží smlouvy se Sony, jeho posmrtná show v Las Vegas a deal s Mijac Music. I díky tomu si už sedmým rokem udržel nejen korunu krále popu, ale taky žezlo jedničky našeho žebříčku.

Reklama
Reklama