Máme za sebou velký exit českého technologického startupu, výprodej v realitním impériu miliardáře Radovana Vítka a přesun tuzemských aktiv za miliardy korun z čínských rukou do českých. Životní akvizici má za sebou i významná česká rodinná firma. 

Na českém M&A trhu je v posledních měsících mimořádně živo. Ale pod povrchem bublají problémy v e-commerce a u dodavatelů automobilek. 

Nejčerstvější velkou akvizicí české firmy je prodej startupu Inventoro globální firmě Cin7. Cenovka za jeho platformu, která obchodníkům řídí zásoby a předvídá objem prodejů v budoucnu, se podle odhadů Forbesu vyšplhala na nižší stovky milionů.

Loni proběhla na českém trhu necelá stovka velkých fúzí a akvizic, vyplývá z aktuálního pohledu do databáze Mergermarket.

Oproti rekordnímu roku 2022 nedošlo k tak výraznému zpomalení trhu, jak to ještě před pár měsíci vypadalo. „Byznys M&A je stabilní a zdejší trh je zdravý, nákupy a prodeje firem se staly i u nás standardním nástrojem managementu a vlastníků,“ říká Petr Kováč, ředitel v oddělení firemních financí a M&A české EY.

Poradci z EY loni byli například u akvizic státního podniku ČEPS, který si za miliardy korun pořizoval plynové zásobníky od RWE nebo firmu NET4GAS. Při pohledu na aktuální zakázkovou naplněnost EY a další signály z M&A trhu Kováč ani letos neočekává dramatické snížení nebo zvýšení objemu transakční aktivity v Česku.

Obří energetický deal si v březnu střihl i polostátní ČEZ, když oznámil nákup podílu 55,2 procenta v české plynárenské společnosti GasNet. ČEZ za něj zaplatí více než 21,3 miliardy korun, pokud ho schválí Evropská komise a české ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle poradenské společnosti TPA je to nejvýznamnější transakce prvního kvartálu v rámci celého regionu střední a východní Evropy.

Za druhou největší transakcí tohoto období je miliardář Radovan Vítek a jeho realitní společnost CPI Property Group (CPIPG), která vytváří společný podnik se slovenskou skupinou Best Hotel Properties. Ta od CPIPG kupuje osm hotelů zhruba za 4,3 miliardy korun. 

CPIPG rozprodává majetek už od loňska, aby snížila svůj dluh po nákladné akvizici rakouských realitních firem Immofinanz a S Immo. Zbavila se například kancelářského komplexu v centru Prahy zhruba za miliardu a koncem dubna podepsala smlouvu o prodeji dalších šesti velkých nemovitostí v Česku, které mají podle ní dohromady hodnotu 11,6 miliardy korun. 

Vítkova skupina tak jako jedna z mála čeří stojaté vody velkých realitních dealů v Česku. „Nemovitostní transakce už před rokem a půl úplně zamrzly. Souvisí to s drahým financováním, u kancelářských budov je to možná z důvodu rozšíření home officu. Realitní investoři byli zvyklí pracovat se šestiprocentním výnosem, který teď mohli mít na termínovaném vkladu v bance,“ vysvětluje partner KPMG a expert na fúze a akvizice Igor Mesenský.

Dalším odvětvím, kde je podle něj momentálně mrtvo, je automobilový průmysl. „Není to úplně trendy obor, probíhá tam příliš mnoho změn a těžko odhadnout, kam ten sektor vlastně spěje. Ani nemáme poptávky po firmách v automotivu,“ popisuje Mesenský s odkazem na transformaci související s nástupem elektromobility. 

Problémy v tomto sektoru potvrzuje i Marek Hatlapatka, jednatel společnosti Cyrrus, která zpravidla dělá poradce u menších fúzí a akvizic než velká čtyřka.

„V poslední době se nám dostává na stůl dost dodavatelských firem v automotivu. Jsou to většinou menší firmy dodávající někomu, kdo pak vyrábí pro automobilky. V Česku jich je hodně, mnohé z nich byly úzce zaměřeny na jednoho či dva velké zákazníky a teď mají problémy a majitelé by se jich rádi zbavili,“ líčí Hatlapatka. 

Vydání Forbesu Go big!

Jenže najít pro ně kupce je v dnešní době složité. „Investoři jsou zde extrémně opatrní,“ dodává. 

Investorům se v současnosti příliš nechce nakupovat ani firmy z odvětví e-commerce, které stále prochází poněkud bolestivým vystřízlivěním ze zlatých časů během pandemie. Řada rozpracovaných transakcí v tomto segmentu se podle poradců zasekla na nerealistické představě prodávajících o ceně.

Zdroj: Asociace pro elektronickou komerci (APEK), Heureka

„Spousta e-shopů teď provádí skoro až záchranářské práce, na skladě je hromada zboží, na cashflow to přestává vycházet, lidé jsou drazí… Marže jsou v tomto odvětví dlouhodobě nízké, v e-shopu je výrazně cítit i změna o dvě tři procenta. V mnoha firmách se hospodaření dostalo do červených čísel a teď s námi řeší, jak se dostat zpět do černých,“ říká Hatlapatka.

„Nejen že se v e-commerce zastavilo několik transakcí, ale některé firmy podle mě aktuální pokles neudýchají. Jde o standardní vývoj, na e-commerce trhu obvykle jedničky a dvojky vydělávají, zatímco ostatní mají mnohem těžší život,“ dodává Kováč z EY.  

V ostatních segmentech však vše nasvědčuje tomu, že letos nebude o M&A transakce nouze. Aktivita v rámci celé Evropy po loňském útlumu, způsobeném mimo jiné válkou na Ukrajině, opět oživuje. 

„Trendy ze Západu se u nás zpravidla projeví se zpožděním a teď už máme signály, že trh v Německu, ve Francii i Velké Británii se začíná vracet. U nás jsme sice pokles příliš nezaznamenali, ale samozřejmě se jinak jedná, když máte čtyři kupující, než když máte jednoho či dva,“ uvádí Mesenský z KPMG.

„Navíc private equity fondy, které drží velké množství firem, se začínají dostávat do bodu, kdy je budou muset prodávat, protože řadě z nich končí investiční cyklus. Čeká se, že v příštích měsících a letech by se měla kvůli tomu aktivita na trhu fúzí a akvizic obnovit v daleko větší míře,“ dodává jeho kolega Adam Páleníček.

Český trh rozproudil už v posledních měsících úprk čínských investorů. V únoru se vrátily plně pod kontrolu českých akcionářů aerolinky Smartwings, když podíl 49,92 procenta koupila od čínské společnosti CITIC firma Prague City Air. Za ní stojí miliardář Jiří Šimáně a firma TO-Servis Romana a Lenky Vikových, kteří doposud vlastnili zbylou polovinu Smartwings, ještě společně s miliardářem Jaromírem Šmejkalem.

Když se před dvěma lety začaly zajímat o koupi poloviny Smartwings izraelské aerolinky Israir, měly tehdy nabídnout 44 milionů eur (1,1 miliardy korun). Čínský CITIC se loni v prosinci zbavil také fotbalového klubu Slavia Praha, který získal miliardář Pavel Tykač, včetně jeho stadionu v Edenu. Tahle transakce měla podle odhadů hodnotu přes dvě miliardy.

Hatlapatka z Cyrrusu však mimořádnou prodejní aktivitu zaznamenává i mezi středně velkými českými firmami. „Je tady pár odvětví, která v posledních letech rychle vyrostla, typicky výrobci tepelných čerpadel, solárů nebo klimatizací. Některé malé firmy, když překotně vyrostou na stovky milionů v tržbách, potřebují pomoc velkého strategického partnera,“ říká.

Příkladem českého výrobce tepelných čerpadel, který se v posledních letech potýkal s obřím přívalem zakázek, je Master Therm z Jablonce nad Jizerou. Firma letos zamířila pod křídla rodinné firmy Atrea z nedalekého Jablonce nad Nisou, která patří k největším tuzemským výrobcům vzduchotechniky.

Horečná aktivita na M&A trhu se však na konkrétním počtu uzavřených dealů může projevit až se zpožděním. Poradci se shodují, že v posledních letech se transakce výrazně protahují, a uzavření jednoho obchodu tak může trvat i déle než rok. „Due diligence se dnes dělá daleko důsledněji. Řekl bych, že protahování je spíš na straně kupujících, kteří se mnohem důkladněji rozmýšlejí, zda něco koupí,“ míní Hatlapatka.

„Covidem odstartovala obecně vyšší volatilita v ekonomice. Následně inflace a úrokové sazby letěly nahoru, teď postupně klesají… Naprojektovat výhled do budoucna je v dnešní době mnohem komplexnější disciplína než před covidem. A taky se hodně vyjednávání přesunulo do virtuálního prostoru, i když je evidentní, že tváří v tvář je to efektivnější,“ uzavírá Petr Kováč.