Čína v březnu zvýšila vývoz meziročně o 14,8 procenta na 315,59 miliardy dolarů (6,7 bilionu korun) po únorovém poklesu o 6,8 procenta. Oznámila to ve čtvrtek čínská celní správa. Je to nečekaný vývoj, protože analytici počítali s poklesem, například v anketě agentury Reuters o sedm procent. Čína více vyvezla například do Kanady, Indonésie nebo do Ruska, méně pak do Spojených států.
K nečekanému růstu přispěl zájem o elektromobily, které v Číně vyrábí na vývoz více firem, včetně západních. Analytici ale upozorňují, že zlepšení částečně odráží snahu dodavatelů kompenzovat nevyřízené zakázky po těžkostech, které loni způsobila omezující opatření v souvislosti s šířením covidu-19.
„Výskyt covidu v prosinci a lednu továrnám patrně vyprázdnil zásoby. Teď, když továrny opět fungují na plnou kapacitu, dohánějí nashromážděné zakázky z dřívějška,“ řekl hlavní ekonom společnosti Pinpoint Asset Management Č‘-wej Čang.
Březnový růst exportu je první od loňského října a znamená zároveň nejsilnější vzestup za posledních osm měsíců. Peking se snaží posílit obchodní vztahy s vyspělými zeměmi a zkoumá i další možnosti obchodní výměny s mladými tržními ekonomikami. O 35,4 procenta se zvýšil vývoz do Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), což je největší obchodní partner Číny. Vývoz do Ruska vzrostl o 136,4 procenta, vývoz do USA naopak o 7,7 procenta klesl, zejména kvůli slabší poptávce v důsledku zvyšování úrokových sazeb ve snaze mírnit inflaci.
Dovoz v březnu klesl o 1,4 procenta na 227,4 miliardy dolarů. Je to méně než v předchozím měsíci, kdy pokles činil 10,2 procenta, a lepší výsledek, než činily odhady. Ekonomové počítali s poklesem dovozu přibližně o pět procent. Politicky citlivý obchodní přebytek Číny se tak v březnu rozšířil o 82 procent na 88,19 miliardy dolarů.