Sledovali jste naši výzvu, jak se znovu zamilovat do své práce, definovali jste si, co je váš smysl a účel, vyhodnotili si své pracovní dny, našli motivaci, zjistili, jak se postarat o rovnováhu mezi soukromým životem a tím pracovním…

Teď je načase uvědomit si, že nic není neměnné a že to, co vás naplňuje dnes, vám za pár let už nemusí přinést nic. „Mění se jednotlivci, životní okolnosti… A stejně tak se změní i vaše zájmy a cíle,“ říká David Ballard z American Psychological Association’s Office of Applied Psychology and Psychologically Healthy Workplace Program. A proto je důležité nepřestat na své pracovní, ale zejména životní spokojenosti pracovat. 

Pamatujte: Život je víc než práce

„Práce hraje hlavní roli v životech většiny lidí – jde o jádro vaší identity,“ říká Ballard. „Uspokojení z práce a zapojení v ní jsou jedny z hlavních pohonů naší spokojenosti.“ Ale nikde není napsáno, že práce musí být i smysluplná. Záleží na tom, jak svou práci vnímáte vy – jako poslání, kariéru, zaměstnání. Může být vaším životem, nebo také pouhým zdrojem příjmů. Ani jedna varianta není špatná. „Je velmi důležité soustředit se na další oblasti vašeho života, rozvíjet své koníčky, rodinný a společenský život, prostě se ujistit, že vás práce nepohltí,“ říká Amy Jaffe z Maine Career Development Association.

Dopřejte si čas na sebereflexi

Vaše každodenní zkušenosti ovlivňují to, jak vnímáte okolní svět, takže úkoly, které vám přišly významné, když jste končili se školou, vám po 10 letech už pravděpodobně přílišný smysl dávat nebudou. „Mnoho lidí před sebou po studiích vidí jasně vytyčenou cestu a bez váhání se po ní pustí, protože se domnívají, že musí splnit nějaká očekávání. Kolem třicítky jim ale dojde, že jim něco chybí,“ říká Jaffe.

„Vnímejte svou cestu, spíš než abyste po ní slepě někam šli,“ doplňuje Ballard. Jednou dvakrát do roka popřemýšlejte nad tím, jak trávíte své dny a jak a jestli je vůbec vaše práce nějak spojená s vašimi zájmy a silnými stránkami. Všechno sepište, abyste lépe viděli mezery mezi tím, kde teď jste, a tím, kde chcete být. „Jde především o proces sebepochopení, uvědomění si, na čem vám záleží a co nefunguje,“ říká Jaffe. „Podívejte se kriticky na části vaší práce, které tolik neklapou, a zamyslete se nad tím, co to o vás vypovídá.“

Zvykněte si svou práci upravovat

Pokud zjistíte, že mezera mezi vašimi odpovědnostmi, zájmy a silnými stránkami existuje, zvažte, co by vám mohlo do práce přinést více významu. Jak byste v ideálním světě trávili svůj čas? V kterých současných úkolech byste rádi pokračovali a které byste raději delegovali? Chtěli byste svůj nově nalezený čas vyplnit novými projekty, nebo byste raději rozmanitější úkoly? A to se týká i vašeho rozvrhu – něco tak jednoduchého jako změna doby, ve které děláte nejvíc administrativy, může mít významný efekt na vaše odhodlání. „Není to o tom, požádat o méně práce, ale o přeorganizování, aby vaše práce získala na významu a zajímavosti,“ říká Ballard. „Někdy přidáním rozmanitosti zlepšíte svůj celkový výkon.“

Jakmile si navrhnete způsob, jak byste chtěli předělat svou práci, domluvte si schůzku se svým vedoucím a představte mu své návrhy v co nejpozitivnějším světle.

Opatrně zvažte změnu

Pokud máte se svým nadřízeným dobré vztahy a vaše společnost má zdravou kulturu, pravděpodobně se vám podaří vyjednat alespoň část toho, co chcete. Až pokud to z nějakého důvodu nejde, měli byste zvážit, jestli by vaše schopnosti nešly uplatnit jinde. „Jsou případy, kdy pro sebe musíte najít něco lepšího. Možná prostě nejste tou pravou osobou a možná nejde o tu pravou práci,“ říká Ballard.  

Pokud se rozhodnete pustit do hledání, dejte si načas. „Zkuste bez závazků a po malých doušcích úplně jinou kariéru. A zvažte: Je tahle práce pro mě? Najdu v ní naplnění? Čas věnovaný těmto otázkám je velmi důležitý,“ uvádí Jaffe. Stejně tak důležitá je během doby přechodu také péče o sebe sama. „Lidé, kteří opravdu vidí práci jako poslání a jádro své identity, mohou riskovat vyhoření, protože jsou ochotni jít přes čáru,“ říká Ballard.

Pamatujte, že cesta k vlastnímu účelu je životní proces, a pokud má být úspěšný, nesmíte v jeho hledání nikdy přestat. Zní to děsivě, ale nebojte se toho.