Druhý den, druhá výzva, jak se připravit, restartovat a začít si znovu užívat svou práci. Každý pracovní den až do konce prázdnin dostanete jeden úkol, díky kterému budete svou práci na konci výzvy milovat. Nebo ji naopak změníte.

Ztratili jste motivaci?

Možná, že jste v poslední době přišli o „drive“, který vás v práci kdysi hnal, a už nemáte chuť vzít úkol navíc nebo zůstat byť jen minutu přesčas. Ze zábavné práce se zkrátka stala povinnost.

Ztráta pocitu smysluplnosti je nicméně běžná věc.

Děti dělají spoustu činností, které je přirozeně motivují. Udělají něco správně = dostanou odměnu. Jak vyrůstají a dospívají, stane se odměna součástí všedního života. V práci si rychle zvyknete na finanční ohodnocení. Odměna a motivace ale nejsou jedna a ta samá věc. Potřebujete i jinou motivaci než peníze.

Je tedy důležité pochopit, co vás motivuje a jak se u toho cítíte. V době, kdy je čím dál méně pravděpodobné, že budete chtít ve své práci a na stejné pozici zůstat po zbytek života, je zásadní dělat chytrá kariérní rozhodnutí. Tedy vědět, kam se v kariéře posunujete a kdy se z ní odchylujete.

Pět kroků, jak najít znovu chuť do práce:

1. Vzpomeňte si na zásadní chvíle

Silné momenty, které ve vás probouzejí pozitivní i negativní emoce. Stavte na nich. Jen díky nim rozšifrujete, co doopravdy chcete, i to, co vás hnalo vpřed ještě předtím, než jste ztratili motivaci.

2. Objevte, co dává smysl

Zjistili jste, na čem vám záleží? Teď můžete začít přemýšlet o tom, co vám dává smysl. Uděláte to tak, že zapřemýšlíte nad tím, o co stojíte. Co vás vzrušuje. Co vás podněcuje dělat to, co děláte. A s kým to děláte. Klíčem je, že budete na všechny aspekty svého života nahlížet šířeji.

3. Zjistěte, co jde bez námahy

Znovu se ujistěte, že berete v úvahu celý svůj život, ne jen poslední dění. Když totiž otevřete celé své já a budete čerpat inspiraci ze všech svých částí a životních epizod, dostanete nejjasnější pohled na sebe sama bez jakýchkoli filtrů. A bude to i pohled na to, jaká je motivace za vším tím, co děláte.

4. Objevte sílu „proč

Dalším krokem je spojení všech svých úvah a objevení svého „proč“. Vždy existuje nějaký důvod pro to, že děláme to, co děláme. Třeba vás žene vaše touha dosáhnout cíle, třeba je to řešení namáhavých úkolů či snad chuť nabíjet energií lidi kolem sebe, aby ze sebe dostali ještě víc. Anebo vás pohání to, že jste součástí něčeho, co je větší než vy sami.

5. A teď to celé spojte

Pohled na sebe sama z jiné perspektivy přináší do vaší práce smysl. Nyní máte celkový pohled na to, jak se váš talent a přednosti promítají do světa, ale objevili jste navíc i to, co vás žene a proč to, co děláte, má pro vás takovou přitažlivost. Objevování svého „proč“ není cvičení na jeden den a hotovo. Je to nekonečný proces, jehož parametry se rozšiřují s tím, jak se váš život vyvíjí. Čím méně se budete soustřeďovat na šablony ve své práci a životě (a ve svém „proč“), tím jasnější bude smysl a směr veškerého vašeho počínání.