Kolikrát jste si v posledních dnech řekli, že byste nouzový stav rádi strávili jinak? Na myšlenku, že řadu důležitých věcí ovlivnit nemůžeme a lze je jen překonat, si v posledních týdnech přivykáme, ale současná složitá situace by se přece jen přijímala lépe za zvuků praskajícího dřeva se skleničkou lahodného vína v ruce.

Přesně tento typ eskapismu nabízí projekt Barbory Povišerové, příznačně nazvaný Stromovny. Pracovala na něm společně se svým partnerem poslední dva roky, ale dveře útulného, stylového domku uprostřed lesů poblíž Českých Budějovic se pro první hosty otevřely teprve před třemi týdny.

Spouštět podnikání v pohostinství během pandemie zní jako riskantní nápad, ale Stromovny mají plno na několik následujících týdnů dopředu a zarezervovaný je už i silvestrovský termín.

„V Čechách existuje několik projektů stromových domků, ale od své konkurence se odlišujeme tím, že ten náš vypadá zkrátka jinak. Toužíme našim návštěvníkům poskytnout kouzlo a intimitu divoké přírody, ale zároveň luxusní, designové prostředí,“ tvrdí Povišerová, která se jinak věnuje marketingu Budějovického Budvaru.

Za noc zde zaplatíte čtyři a půl tisíce korun a součástí je i lahev vína. Objednat si také můžete snídani v podobě tapas nebo grilovacího balíčku, protože na terase domku v korunách stromů se dá i grilovat.

Na nápad vytvořit stylové útočiště v přírodě přivedla Barboru Povišerovou pracovní stáž v Číně. Přehlcená městem si prohlížela na internetu fotky útulných lesních obydlí v Kanadě či ve Skandinávii. „Pochopila jsem, že se chci do něčeho takového pustit sama, a po návratu do Česka jsem se rozhodla, že musím koupit les,“ směje se.

Ale majitelé vysněného lesa ho byli ochotni Povišerové prodat pouze pod podmínkou, že koupí ještě další tři. Celková investice se nakonec vyšplhala na 1,5 milionu korun a investora našla mladá podnikatelka v řadách svých známých.

„Když se ohlížím zpět, chovala jsem se dost riskantně. Neměla jsem profesionální byznys plán ani zkušenosti s tím, jak funguje stavba,“ reflektuje Barbora Povišerová, která má nyní v plánu postavit další domek v korunách stromů.

Samotná budova vznikla nejdříve v dílně truhláře jako model, poté byla postupně sestavena v pražské dílně. Do své cílové destinace do lesa v jihočeském Břehově dorazila rozmontovaná a zde se během několika týdnů složila.

Předplatné Forbesu Bible kapitalisty

Výsledkem je designová místnost s velkou knihovnou, postelí a krbovými kamny. Zásuvky zde nehledejte, ale mobil se zde nabít dá. Kdo potřebuje k životu neustále surfovat po síti, bude ve Stromovnách na opravdovém digitálním detoxu. V celém lese totiž nefunguje wi-fi. Zato pokud tu rozečtete knížku, můžete si ji odvézt domů a majitelům ji vrátit až po dočtení.

„Chtěli jsme nejdřív vyzkoušet testovací provoz, a proto jsme nikde náš projekt neinzerovali. Zájem ale naprosto překonal naše očekávání,“ říká Barbora Povišerová, která věří, že díky koronakrizi bude do jejího stylového lesního azylu směřovat stále více hostů.