skip to main content
Byznys

Webová bilance. Co se nejvíc četlo na Forbes.cz v roce 2019?

Už víc než pět let vám Forbes.cz každý den přináší dávku byznysové i životní inspirace. Ať už ve formě článků, webových speciálů, podcastů, nebo videí.

Teď je ale čas, aby mluvila čísla. Tohle je sedm textů, které vás, čtenáře Forbesu, letos zaujaly nejvíc.

Chtěli jste si přečíst samé dobré zprávy

Svět se neřítí do záhuby. Tohle jsou dobré zprávy, které byste měli znát

Novinové titulky často hovoří o přírodních katastrofách, teroristických útocích, politických tahanicích a pochmurných vyhlídkách. Jenže nenechte se mýlit: ve světě se děje i spousta dobra a pozitivních a inspirativních zpráv. A ty jsou esencí Forbesu.

Reklama

Byli jste zvědaví na nejbohatší ženy Česka

Šest nejbohatších Češek. Kdo jsou tuzemské miliardářky?

Stály u zrodu úspěšných firem, jsou jejich spolumajitelkami a často je také výkonně vedou. Najdi ženu? V aktualizovaném žebříčku 100 nejbohatších Čechů jsme jich letos napočítali šest. Vybírali jsme ty, které mají v úspěšných byznysech jasný majetkový podíl a zároveň jejich podnikání přímo řídí nebo řídily. Které ženy jsou v Česku miliardářkami, se dozvíte tady.

Předplatné Forbesu
Forbes Woman 2020
Speciální vydání

… i na historicky prvních 100 českých miliardářů

100 nejbohatších Čechů: Babiš je až čtvrtý, nastupují mladí technologičtí miliardáři

Nejbohatší je Petr Kellner, historický propad Andreje Babiše a mladí a bohatí technologičtí byznysmeni, kteří sametovou revoluci z roku 1989 znají jen z vyprávění. To je nový žebříček nejbohatších Čechů, který magazín Forbes vydává v ČR už poosmé. Ročník 2019 čítá 100 pozic a souhrnné jmění podnikatelů, kteří se na něj propracovali, činí 1,2 bilionu korun. Petr Kellner meziročně zbohatl o 40 miliard a jeho jmění odhadujeme na 350 miliard korun. Vedle toho český premiér Andrej Babiš chudne. Odhad jeho jmění, které tvoří především holding Agrofert, jsme meziročně snížili na 70 miliard korun a v žebříčku 100 nejbohatších je poprvé až na čtvrtém místě. Zatím byl vždy veden jako druhý nejbohatší Čech.

Zobrazit celý žebříček »

Zajímalo vás, proč už nakupování v Tescu není jako dřív

Reklama

Prázdné regály a výprodej pozemků. Proč se Tesco mění před očima

„Every little helps,“ hlásal slogan Tesca v dobách jeho největšího rozmachu v 90. letech. V Británii si teď tohle motto přetvořili, lidé si z Tesca utahují a říkají, že „every little hurts“. Tesco bojuje o svoji pověst. A bojuje o ni i na českém trhu. Tržby výrazně nerostou, poslední roky se drží kolem 45 miliard korun a oproti jiným srovnatelným řetězcům není Tesco zdaleka tak ziskové – v roce 2017 zisk činil po letech ztráty asi 1,2 miliardy korun.

A v letních vedrech jsme vám poradili, kde se vykoupat

Foto: Meziplutky.cz

Nejkrásnější přírodní koupaliště v Česku. Chraňte přírodu a koupejte se v biotopu

V posledních letech se místo chlorované vody čím dál víc trendy stávají biotopy, tedy přírodní koupaliště, kde se voda nečistí chemicky, ale ekologicky pomocí rostlin a mikroorganismů. Bazény bez chemie jsou příznivější pro životní prostředí, na jehož zachování jsou kladeny čím dál vyšší nároky. Přírodních koupališť v Česku přibývá, v současnosti je jich přes dvacet.

A ukázali, jak se létá první třídou od Emirates

Foto: Pavel Kalouš

Nejdražší letenka z Prahy. Vyzkoušeli jsme first class Emirates

Emirates loni přepravily 59 milionů pasažérů, ale jen zlomek z nich seděl v první třídě. Jen pro připomenutí: Airbus A380 má v barvách Emirates kapacitu 517 míst, ale jen 14 z nich je first class. Je to stejné jako být členem Bratrstva kočičí pracky. Elitního klubu pro vyvolené. Zkrátka tajný sen každého, který ale není pro každého – zpáteční letenka do Dubaje totiž vyjde na 130 tisíc korun.

Tohle je jediné místo na světě, kde vám splní i ty touhy a potřeby, o kterých jste ani nevěděli, že je máte. Vážně. Nikdy by vás nenapadlo, že se v letadle neobejdete bez skleničky nejlepšího šampaňského. Nebo druhé večeře, o kterou si můžete říct, kdykoli chcete. A sprchy v 11 kilometrech nad zemí. Po tomhle first class zážitku v letadle z Prahy do Dubaje už nic nebude jako dřív.

Inspirovat jste se nechali příběhem českého arboristy

Foto: Michael Tomeš

Jde to i bez miliard. Český arborista ukazuje, jak se snadno ubránit suchu

Lubor Křížek žije na samotě u Sedlčan. A když nedávno nafotil svoji zahradu a snímky dal na sociální sítě, strhl vlnu nadšení. Tenhle muž, který se živí kácením stromů, totiž ukázal, že bránit se suchu jde a že to zvládne každý. Do ruky vzal rýč, zavolal si bagristu a během chvíle si na pozemku u domu, kde žije, vytvořil jeden malý rybník. To bylo před třemi lety.

Dneska má tůní, ve kterých se zadržuje voda, už přes deset a louky, které byly ještě nedávno suché a v zemi vedly hluboké praskliny, jsou zarostlé bujnou zelení. Fotky před rybníčkovým budováním a po něm nadchly tisíce lidí, stovky z nich ho prosí o radu, jak se suchu ubránit.

Reklama
Reklama