Když něco začíná slovem ultimátní, tak to přece musí stát za to. A právě tak pojmenoval tajemný sběratel sbírku whisky, kterou začne na konci září dražit londýnská aukční síň Sotheby’s. Už teď je přitom jasné, že se kolekce lahví s medově zbarveným obsahem vyšplhá na částku pět milionů dolarů.

Co si můžete v „The Ultimate Collection“ vydražit? Tajemný sběratel, který sbírku lahví pečlivě střádal celé dvě dekády, dává do aukce 394 položek sestávajících z 467 lahví a devíti soudků.

Asi nejdražsí část celé kolekce zastupuje whisky Macallan v celkové odhadované hodnotě 2,7 milionu dolarů. Mezi vzácnými lahvemi na sebe asi nejvíc pozornosti strhává šedesátiletý Macallan z roku 1926 – lahev ze stejné edice se loni vydražila za 1,2 milionu dolarů, takže očekávání je opravdu vysoké – a také dvě série kolekce Lalique Six Pillars, sestávající z šesti sběratelských křišťálových lahví, které samozřejmě vyšly v omezeném počtu.

Ale v téhle vzácné sbírce whisky je samozřejmě víc než Macallan. Do dražby půjde také pár sedmdesátiletých lahví od Gordon & Macphail, Mortlach a také Glenlivet. Vaše také mohou být kousky od slavného italského mistra Silvana Samaroliho, věhlasného mezi sběrateli.

Další archivní kousky představuje třeba Glenfiddich, jako například lahev z roku 1937, jejíž obsah předtím v sudu zrál 64 let, nebo padesátiletou whisky z téhož roku.

Sběratel, který si z vcelku pochopitelných důvodů (jeho budoucí výše konta i evidentně velmi kladný vztah k alkoholu) nepřál být jmenován, k celé sbírce říká: „Po prvních několika lahvích mi došlo, že pokud se sbírání whisky budu opravdu věnovat, můžu dát dohromady něco skutečně unikátního. Dvě dekády nato mám pocit, že se to stalo.“

Aukce začne 27. září a vyvrcholí 24. října, stejný den, kdy bude v Sotheby’s probíhat dražba veteránů. Jen pozor, víte, jak je to s alkoholem za volantem.