Český startup Yieldigo, v jehože čele stojí člen letošního výběru Forbes 30 pod 30 David Klečka, slaví další úspěch na své cestě k tomu, stát se globální firmou. Služba, která obchodním řetězcům pomáhá s takzvaným pricingem, tedy správným nastavením cen zboží tak, aby se jim zvýšily zisky, marže nebo třeba tržní podíl, ale zároveň si proti sobě nepoštvaly zákazníky, v novém kole financování získala 2 miliony eur, tedy asi 54 milionů korun. 

Investiční kolo vedl fond J&T Ventures ve spolupráci s americkým investorem, prestižním akcelerátorem Alchemist ze Silicon Valley a maďarskou venture kapitálovou společností PortfoLion ze skupiny OTP Bank.

„V J&T Ventures máme k oblasti retailu velice blízko, takže jsme cítili velké vzájemné pochopení. Navíc má Yieldigo opravdu špičkový tým a obchodní model s globálním potenciálem a my věříme, že dokáže i v době ekonomické krize růst a najít v ní příležitost,“ komentuje rozhodnutí investovat do mladé firmy šéf J&T Ventures Adam Kočík.

„Je to pro nás další krok k naplnění našich vizí. Naše firma je pořád na začátku, ale máme velké ambice a ukazuje se, že zřejmě nejsme mimo mísu, když nám lidi okolo věří a podporují nás,“ říká David Klečka (na hlavním snímku uprostřed), který je zároveň jedním ze tří spoluzakladatelů Yieldiga. Těmi dalšími dvěma jsou Radim Dudek a Jiří Psota. Spolumajitelé si i po aktuálním investičním kole ve společnosti zachovají majoritní podíl. 

V tuhle chvíli má naprostou prioritu evropský růst.

Nové zdroje chce jeden z nejperspektivnějších českých startupů použít na obchodní růst v Evropě, ale i další výzkum a vývoj. Yieldigo poslední tři roky komunikovalo s potenciálními zákazníky po celé Evropě od Španělska po Rusko, aby jim svoji službu přizpůsobilo na míru, a teď je připravené podle slov Davida Klečky dynamicky růst.

Kvůli tomu plánuje v horizontu tří let navýšit počet svých zaměstnanců z aktuálních 30 zaměstnanců na stovku. „V takovém počtu lidí už se dá fungovat globálně,“ spřádá další růstové plány absolvent jaderné fakulty ČVUT.

Vydání Forbesu Zázrak

David Klečka se ještě před koronavirovou krizí vrátil ze Států, kde strávil necelý rok, do Česka a poslední měsíce věnoval přípravě současného dealu. „V tuhle chvíli má naprostou prioritu evropský růst. Proto má největší smysl, abych teď pracoval v Česku. Amerika pro nás ale dává velký smysl do budoucna a já se těším na dobu, kdy Yieldigo dostaneme za oceán.“

S expanzí do Spojených států by Yieldigu mohl v budoucnu pomoci právě i akcelerátor Alchemist, jeden z aktuálních investorů, s nímž Klečkova společnost v posledním roce spolupracovala.

 „Je pro nás velký úspěch, že jsme jako čistě česká firma v Americe nezapadli, ale zanechali jsme po sobě v Silicon Valley dobré renomé, takže jsme dostali na palubu také amerického investora,“ těší devětadvacetiletého podnikatele. „Zároveň díky tomu máme živý komunikační kanál, takže když budeme něco potřebovat, můžeme se na někoho v Silicon Valley obrátit.“