Heart, heat, art, eat, hear. Neonový nápis na střeše bývalé teplárny v brněnském areálu Nové Zbrojovky lidem prozradí, zda je v areálu právě čeká srdce, teplo, umění, jídlo nebo koncert. Ve všech případech to ale bude stát za to.

Bývalá teplárna je jednou ze čtyř zachovaných budov průmyslového areálu patřící společnosti CPI miliardáře Radovana Vítka, která má být srdcem zcela nové městské čtvrti. A právě tento stávající objekt z roku 1918, dříve vytápějící celou výrobní oblast, teď dostává novou funkci a podobu od českého architektonického ateliéru Kogaa.

Ten navrhl projekt přestavby bývalé teplárny, která bude nabízet prostor restauracím, obchodům nebo umění. Heart, jak se industriální budova s komínem nově jmenuje, bude hostit i kancelářské prostory včetně střešní zahrady nebo kavárny.

„Díky tomu, že šlo o kotelnu, jsou uvnitř velké prostory převýšené přes několik pater, do nichž jsme vložili prosklené kostky, které v sobě skrývají nové funkce, jako restaurace nebo bistro, na střeše pak bude kavárna s terasou a výhledem. Své místo našla v prostoru i galerie. Vše co se děje uvnitř, bude pak skrz velká okna vidět i ven,“ říká architekt Viktor Odstrčilík. 

Kogaa nepracuje na projektu jen směrem k finální rekonstrukci, ale snaží se oživit místo už v mezičase. „Navázali jsme na prostor před teplárnou, aby lidi v okolí viděli, co se tam bude dít, a aby se zapojili už nyní. Loni na podzim jsme v kotelně udělali například přednášky, za určitých situací lze část teplárny využívat již dnes, včetně poskytnutého zázemí,“ dodává Odstrčilík.

Prostor s užitnou plochou přes čtyři tisíce čtverečních metrů bude v maximální míře zachován, rekonstrukcí projde především fasáda a v interiéru půjde o vložení skleněných kostek dovnitř tak, aby vznikl zážitek z původní průmyslové budovy z různých perspektiv. 

Nová teplárna má být dokončená v následujících letech v rámci první fáze výstavby areálu. „Právě se vyřizuje stavební povolení. Mělo by jít o centrum, kterým se dá projít skrz, mířené především na veřejnost,“ doplňuje architekt s tím, že krom gastra a kultury budou v novém multifunkčním prostoru také sály pro přednášky a konference a prostory pro cowork, aby celá čtvrť nebyla jen o bydlení.

„Půjde opravdu o srdce Zbrojovky a nově vznikajícího distriktu, proto také název Heart. Stavba bude též do určité míry otevřená, včetně podkrovní terasy. V návaznosti na vnitřní galerii se pak také vytváří venkovní předprostor o 450 metrech čtverečních, na kterém se dá vystavovat umění nebo pořádat sympozia.“

Zachovaný bude také stávající komín tvořící dominantu, který architekti pojali jako umělecké dílo a umístili na něj večerní instalaci. V noci se tak sepnou led pásky, které jej mění v umělecký objekt s hranatými tvary. Už na jaře by pak měla teplárna ožít akcemi a kulturou.