skip to main content

Z Prahy do Brna bez kolon? Vírníkem za hodinu a půl, gulfstreamem za 15 minut

2 minuty čtení

Už je to takový folklor. Pustíte si rádio a v Zelené vlně se dozvíte, že dálnice D1 tam a tam kolabuje, že jsou na ní mnohakilometrové zácpy a že zdržení se počítá minimálně v desítkách minut. Jak si pak ale naplánovat obchodní schůzku, když se z Prahy na Moravu a opačným směrem autem spolehlivě a rychle nedostanete?

Variant je překvapivě hodně a téměř všechny jsou rychlejší než osobní auto. Ale také podstatně dražší. Když budete za volantem hodně šlapat na plyn a dálnice pojede, vaše BMW si za jednu dvousetkilometrovou trasu řekne o nějakých 30 litrů nafty. To je zhruba tisíc korun.

Reklama
Vírník AutoGyro Calidus si můžete pronajmout na 10 hodin za 36 tisíc korun včetně daně. Musíte mít ale pilotní průkaz. Foto: Nirvana Systems s.r.o.

Zpáteční jízdenka v business třídě RegioJetu vás vyjde na necelých 900 korun, jedna cesta pak trvá kolem dvou a půl hodiny. Ještě levněji to pořídíte, pokud se do moravské metropole vydáte na kole. Hypoteticky byste 215 kilometrů (které obnáší i dvoukilometrové stoupání) po okreskách ve směru Kolín – Nové Město na Moravě – Brno zvládli za nějakých 15 hodin, aspoň si to myslí server Mapy.cz.

Reklama

Pro ty, kdo spěchají a na penězích jim až tak moc nesejde, budou vždy rychlejší vzdušné trasy. A možností, jak se rychle přemisťovat mezi Brnem a Prahou v oblacích, se nabízí opravdu hodně. Sky is the limit (a pak vaše peněženka).

Gulfstream G550. Tímhle letadlem jste z Prahy v Brně za čtvrt hodiny a o 160 tisíc chudší.
Foto: Wikipedia Commons

Společností, které nabízejí nějakou formu airtaxi, je v Česku řada. Vrtulníkem R-44 vám to bude trvat lehce přes hodinu a zpáteční letenka i s daní vyjde na 31 tisíc korun. Časově i cenově podobná je cesta ultralightem VL3 Evolution nebo desetihodinový pronájem dvoumístného vírníku AutoGyro Calidus, na který ale potřebujete pilotní průkaz.

A pakliže rozhoduje každá minuta, můžete vyrazit privátními letouny z Ruzyně na brněnské Tuřany. Hawker 400 XP trasu urazí za 20 minut, Gulfstream G550 za čtvrt hodiny. A cena za zpáteční letenku? 130, respektive 160 tisíc korun.

Reklama
Reklama