Trochu se nám to léto začíná zase kazit. Další středomořské státy se totiž ocitají na pomyslném semaforu v červené a tmavě červené barvě. Jaké jsou aktuální podmínky pro návštěvu přímořských zemí, kam Češi cestují nejčastěji?

Začněme dobrou zprávou.

Chuť českých turistů vyrazit na dovolenou k moři nemění ani utahující se covidová smyčka. Vliv na to má hlavně fakt, že podle nejčerstvějších údajů je už skoro 50 procent populace národa očkováno dvěma dávkami proticovidové vakcíny. A to cestu i samotný návrat domů zásadně ulehčuje.

Nálada a chuť cestovat je logicky nesrovnatelně vyšší, než byla loni. „Kvůli vládním opatřením sice došlo k určitému ochlazení zájmu, ale během května a června jsme prodávali dokonce o třetinu zájezdů víc než v roce 2018, tedy ještě před pandemií,“ říká mluvčí cestovky Fischer Jan Bezděk, podle něhož je stav prodejů po současném zpřísňování na zhruba stejné úrovni jako loni v létě.

Neznámou zůstává, jak se bude dál situace vyvíjet, protože na ústup varianty delta to v Evropě nevypadá. Naopak. Naposledy tak česká vláda přitvrdila včera. Do skupiny tmavě červených zemí se nově dostalo Řecko a Španělsko, včetně Baleárských ostrovů, tedy například Mallorca. O stupínek níž, což na barevném spektru znamená červenou barvu, stále zůstávají také španělské Kanárské ostrovy.

Podle posledních údajů jsou přírůstky nákaz ve Španělsku nejrychlejší od února. Jen na začátku července bylo zaznamenáno průměrně přes čtrnáct tisíc případů denně. Nejvíc zasažené je Katalánsko, kde se především v turisty oblíbené Barceloně zpomalil noční život zkrácením otevírací doby.

Jihovýchodní region Valencia už má v některých obcích vycházení a omezení společenských shromáždění nad deset osob. Zákaz nočního vycházení je také ve hře v regionu Kastilie či León. Zpřísňování restrikcí řeší také Navarra a Andalusie.

Tmavě červená přináší hlavní komplikaci při návratu v podobě pětidenní karantény. Ta se vztahuje na ty, kteří za sebou nemají kompletní vakcinaci. Po uplynutí alespoň pěti a maximálně 14 dnů dnů je pak ještě potřeba absolvovat PCR test. Teprve když je výsledek negativní, karanténa končí a je možné zase normálně fungovat.

Stejná pravidla nově platí i pro červené Řecko. Přitom právě o Řecko je teď u cestovek největší zájem. Momentálně se jak na pevnině, tak i na ostrovech nachází kolem dvaceti tisíc českých turistů. „Dovolenou v Řecku si u nás kupuje okolo 30 procent všech klientů. Následuje Bulharsko, Egypt, Chorvatsko a Turecko,“ popisuje aktuální nákupy mluvčí Invie Andrea Řezníčková.

Počty nakažených Řeků ale rostou, takže i tamější vláda zpřísňuje nařízení. V barech a restauracích se omezuje kapacita a novinkou je fakt, že vnitřní bary a restaurace mimo hotelové resorty mohou v Řecku navštěvovat jen plně očkovaní.

Podle Řezníčkové lidé už objednanou dovolenou kvůli zpřísněným opatřením ve většině případů neruší. Očekává proto, že přízeň Čechů vůči Řecku se nezmění. „Hodně lidí už je očkovaných, obzvlášť těch, kteří cestují, a na ně se samoizolace nevztahuje. Karanténa po návratu je po celou dobu povinná i při návštěvě Egypta a přitom právě Egypt je další z celoročně oblíbených destinací,“ dodává Řezníčková.

Problémové je také Portugalsko, kde jsou od února momentálně největší počty nakažených. Podmínky pro návrat jsou proto stejné jako u zmíněného Řecka. V Lisabonu i Portu je navíc vyhlášený zákaz nočního vycházení od jedenácti večer do pěti ráno. V Lisabonu už je také delší dobu zkrácená otevírací doba o víkendech v restauracích, barech i části obchodů.

Zpřísnění podmínek kritizují jak Asociace cestovních kanceláří, tak samotné cestovky. Upozorňují na to, že okolní státy jako Německo, Rakousko nebo Polsko tak přísná pravidla pro návrat svých občanů nemají, a proto lidé po návratu z Řecka nebo Španělska do karantény nemusí.

„Část turistů z Česka to tedy řeší tak, že na dovolenou odletí z okolních zemí, protože jim pak při návratu žádné restrikce nehrozí. Z epidemického hlediska opatření vlády nedávají smysl, ekonomický dopad na český cestovní ruch je ale velký,“ upozorňuje Jan Bezděk. 

Kam tedy vyrazit prozatím bez obav z karantény? Z přímořských zemí na semaforu v zelené barvě stále zůstává Chorvatsko, Itálie, Černá Hora nebo Bulharsko.