Jeho jméno bude známé těm, kteří kdysi sledovali televizní pořad Jak se staví sen. Zde před devíti lety Radovan Mačák působil, dnes navrhuje interiéry pro české miliardáře i asijské obchodní gianty.

Stojí také za sídlem Lasvit v Honkongu, kde prostorám kanceláří se showroomem dominuje také moderní barevný nábytek, dřevo a další výrazné světelné instalace.

Radovan Mačák, který je nejen interiérový designér, ale také šéf kreativního týmu Prague Design Hub, toho ale v Asii vytvořil mnohem více. Pracoval v několika čínských velkoměstech, ve Vietnamu i na Tchaj-wanu či v Malajsii.

S majitelem známé české firmy Lasvit Leonem Jakimičem, pro něhož loni navrhl výše zmíněný prostor, se Mačák seznámil už o několik let dříve. Bylo to právě v Hongkongu, kde designér více než čtyři roky pobýval a sbíral zde cenné zkušenosti v ateliéru M Moser Associates.

Zde byl součástí globálního týmu designérů pod vedením Johna Selleryho, Yvonne Chow a Cynthie Chan, s nimiž se podílel na takových realizacích, jako je například sídlo Citibank v Hongkongu, sídlo Microsoftu v Severní Karolíně, kanceláře společnosti LinkedIn v budově Empire State Building v New Yorku, centrála datové společnosti Splunk v San Franciscu nebo pobočka Riot Games v Šanghaji.

Už jen z tohoto krátkého výčtu světových metropolí je jasné, že český designér za svou kariéru nacestoval desetitisíce kilometrů a dlouhé lety se mu staly denním chlebem. „Byli jsme v letadle jako doma. Když večer zavolal klient z Asie, že se potřebuje vidět, hned druhý den jsme sedli na první spoj a letěli za ním,“ tvrdí Radovan Mačák.

Na tom se nic nezměnilo ani poté, co se před pěti lety vrátil zpět do Prahy, kde spolu se svým partnerem Himem Liu, který je hongkongským rodákem, založil studio Prague Design Hub. Mezi jejich výrazné realizace patří kanceláře třiadvacetipatrové budovy společnosti L’Oréal v Šanghaji, showroomy čínské automobilky GAC NIO či coworkingový komplex Blueprint v Hongkongu, který v roce 2017 získal ocenění A&D Trophy.

Zásadní změnu v práci Prague Design Hubu přinesla až pandemie, kdy se na čas celý svět zastavil a nebyla jiná možnost než pracovat z domova. „Pro asijské trhy jsme začali navrhovat pouze na dálku a poslední tři roky jsme tam nebyli vůbec fyzicky přítomni. Snížil se tak počet našich tamních klientů, ale stále tam máme funkční síť kontaktů a spřízněných studií, s kterými spolupracujeme,” vysvětluje interiérový designér.

Za zmínku stojí i spolupráce s se společností Oriente, za níž stojí jeden ze zakladatelů platformy Skype Geoff Prentice. Pro ni designéři okolo Radovana Mačáka navrhli kanceláře, call centra a reprezentativní prostory napříč celou Asií.

„Geoff je neuvěřitelný člověk a inspirativní byznysmen. A zároveň manžel jedné z mých blízkých kamarádek. Když jsme byli v Hongkongu, Geoff začal pracovat na svém novém projektu – fintech společnosti zaměřené na asijský trh  s názvem Oriente, která rychle eskalovala v úspěšný byznys,“ říká Mačák, který se kromě návrhu kancelářských prostor společnosti podílel také na podobě její vizuální identity a designu Prentice Residence v Hongkongu.

Zatímco do té doby Radovan realizoval převážnou většinu svých projektů v Asii, dnes je tomu jinak a více než polovina nových návrhů je určena pro klienty ze Spojených států, Evropy a Česka.

Mezi ně patří mimo jiné také miliardář Tomáš Chrenek, pro kterého momentálně připravuje návrh interiérů pražské Agel Tower, která má do konce roku vyrůst na Plzeňské ulici. Budova, jejíž součástí bude i kavárna, restaurace pro zaměstnance, multifunkční prostory a rozsáhlá terasa s výhledem na Prahu, bude sídlem nejen společnosti Agel, ale také Pet Centra a dalších společností z portfolia česko-slovenského miliardáře.

„Celkový design bude inspirovaný přírodou, přírodními materiály. Vstupnímu lobby dominuje mechová stěna s kamennou fontánou. Používám hodně dřevěného dekoru, kamene a béžových tónů s kontrastní černou,” vykresluje designér, podle kterého se český trh se za poslední roky výrazně zvedl.

„Zdejší klienti se s novou generací daleko víc přiblížili světovému standardu a designu mnohem více rozumějí,” podotýká. A jako příklad uvádí miliardáře a současného kandidáta na prezidenta Karla Janečka, pro něhož navrhl interiéry několika rezidenčních projektů.

„V českém prostředí jsou investor a designér spíše partneři. Oproti tomu v Asii je důležité umět si prosadit svůj názor a umět říct rázně ne,“ uzavírá Radovan Mačák.