Na světě je tolik zajímavých knih – a tak málo času je všechny přečíst, že? V dnešní uspěchané době se každá přečtená počítá, vždyť kdo si dnes může dovolit probírat se třeba mnohasetstránkovými ruskými klasikami či novými severskými detektivkami…

No, vlastně by mohl skoro každý. Ten čas totiž máme, jen si to úplně neuvědomujeme. Stačilo by prosté omezení: vypustit ze života bezduché scrollování na Instagramu, Facebooku a Twitteru, a za rok byste mohli přečíst 200 knih, možná i více.

Že přeháníme? Kdepak. Podle zprávy Global Web Index’s Social Media Trends 2019 stráví průměrný digitální uživatel 2 hodiny a 24 minut na sociálních sítích a v různých messengerech.

Může se to zdát hodně, ale podívejte se sami sobě do svědomí: to je pár minut na Facebooku, pár na Twitteru, pak projet všechny story na Instagramu, napsat kamarádům na Messengeru… Tohle všechno několikrát denně, a už se to nasčítá. (Taky vás zarazí, když vám v pondělí iPhone vystaví „účet“ se stráveným časem u jeho obrazovky?)

U průměrného uživatele tak šplhá doba strávená na sociálních sítích až na hrozivé číslo 876 hodin ročně. Je zjevné, že za takový čas už by se pár knížek přečíst dalo.

Znovu si zahrajme s průměrnými čísly, neboť dle dalšího z nich přečte běžný dospělý zhruba 300 slov za minutu a kniha má obyčejně slov asi 50 tisíc. Z toho vyplývá, že kdyby všech 876 hodin věnoval čtení, zvládl by za rok 315 knih!

Bavíme se však o absolutním odříznutí od sociálních sítí i vyměňování zpráv, a proto se pojďme vrátit do reality. Na 200 knih by vám stačilo vyhradit si 555,5 hodiny ročně. Stačilo by vytáhnout místo mobilu v metru čtečku a Instagram kontrolovat rychle jednou denně, a ne půlku víkendu.

Pro ty, kdo netráví čas na sociálních sítích, a stejně nestíhají číst, spolehlivou radu nemáme. Ale než začnete naříkat, že to jste přesně vy a je toho na vás moc, spočítejte si ještě, kolik seriálů na Netflixu jste za poslední rok zhlédli…