Ještě v roce 2018 se vizionáři v oblasti umělé inteligence připravovali na další mnohaleté pokračování „AI zimy“ a utažených investičních kohoutků. Namísto toho ale přišla globální pandemie a s ní dorazila také největší vlna investic do umělé inteligence v dosavadní historii. Malý skok kupředu a svět je plný AI jednorožců. Kdo na tom vydělal nejvíce?

V roce 2022, což byl rok, kdy OpenAI spustila chatbota ChatGPT, generativní AI, která měla už v lednu následujícího roku přes sto milionů uživatelů, dosáhly globální investice do umělé inteligence padesáti miliard dolarů.

O rok a půl později se nalézáme uprostřed všeobecné AI euforie, z níž se vynořuje nová elita dolarových miliardářů. Společnosti, které jsou na trhu léta, ale dosud spoléhaly na tradičnější cyklický byznys, jako je výroba čipů, i zbrusu nové AI startupy získávají pohádkové valuace, a pokud jsou veřejně obchodované, letí jejich cena do nebes.

Kdo rekordně zbohatl díky umělé inteligenci? Leccos vám napoví Forbes žebříček dolarových miliardářů v oblasti AI.

První jméno vás možná trochu překvapí. Prvním z miliardářů, kteří minimálně zčásti za další masivní nárůst svého bohatství vděčí umělé inteligenci, není nikdo jiný než král internetového maloobchodu Jeff Bezos. Byznysová platforma Amazon Web Services (AWS), jeden z pilířů jeho online impéria, nabízí širokou škálu AI nástrojů a služeb pro firmy, které chtějí integrovat umělou inteligenci do vlastního byznysu.

AWS byla sice populární službou již před současnou AI vlnou, nyní je ale vyloženě na koni. Amazon navíc masivně využívá umělou inteligenci také interně. Ta pohání vše od personalizovaných doporučení až po hlasového asistenta Alexu.

Tvář Marka Zuckerberga je pro většinu lidí neodmyslitelně spojena hlavně s jeho impériem sociálních médií, nemalá část jeho současného úspěchu a nárůstu bohatství jde ale na vrub právě hlavně umělé inteligenci. Společnost Meta již léta masivně investuje do rozvoje AI a sama její algoritmy využívá všude, počínaje personalizovaným obsahem, optimalizací zapojení uživatelů, reklamu, a dokonce i pro zážitky ve virtuální realitě v Metaverzu.

Vedle OpenAI jde také zatím o jedinou známou společnost, která letos plánuje představit pokročilejší modely umělé inteligence, které by měly být schopné řešit složitější úkoly a plánovat jako živý člověk.

Vášnivý jachtař a excentrický databázový guru Larry Ellison patří mezi další tiché AI miliardáře. I když jeho společnost Oracle si každý spojí hlavně s databázovým softwarem a případně hardwarem, pod jeho vedením se společnost úspěšně posunula do oblasti podnikových AI služeb.

Cloudové platformy Oracle například nabízejí nástroje AI, které pomáhají firmám činit chytřejší rozhodnutí. Je také významným investorem do AI společností, jako je Clarifai, která se specializuje na software pro rozpoznávání obrazu.

Mezi další nejbohatší AI miliardáře patří také oba zakladatelé Googlu, tedy Larry Page a Sergey Brin. Právě na Pageův podnět Google vyvinul nástroje pro strojové učení, jako je TensorFlow, a přišel s několika průlomovými objevy, ze kterých těží celý dnešní AI průmysl včetně firem jako OpenAI. Díky Brinovi pro změnu dnes umělá inteligence do Google nastavuje standardy pro strojové učení.

V samotném Alphabetu dnes umělá inteligence od Googlu pohání vše od vyhledávače přes překladač až po Google Photos. Oba zakladatelé jsou také významnými investory ve společnosti DeepMind a v dalších podnicích zaměřených na umělou inteligenci.

Další z předních míst, a to plně zaslouženě, patří „muži v kožené bundě“, spoluzakladateli a generálnímu řediteli společnosti Nvidia Jensenu Huangovi. Hodnota majetku tohoto vizionáře, který vidí řadu let dopředu, jak dokazuje úspěch softwarové platformy CUDA, se zvýšila z 21,1 miliardy dolarů v loňském roce na 76,6 miliardy. Pro lepší srovnání, ještě v roce 2020 to bylo méně než pět miliard.

Hodnota akcií Nvidie za posledních dvanáct měsíců vzrostla zhruba o 225 procent a Huang, který není mezi dolarovými miliardáři žádným nováčkem, se poprvé dostal mezi dvacet nejbohatších lidí světa.

Nvidia zároveň už řadu měsíců táhne nahoru nejen index S&P 500, ale také další kolegy z polovodičového sektoru. Akcií společnosti Super Micro Computer, která vyrábí servery pro aplikace náročné na výpočetní výkon a umělou inteligenci, si investoři sice všimli později než těch od Nvidie, zato se ale jejich hodnota za poslední rok zvýšila více než desetkrát. To je rekord i na poměry celého indexu S&P 500.

Díky tomu se nově dostalo mezi dolarové „AI“ miliardáře také manželské zakladatelské duo společnosti, Charles Liang a Sara Liu a též Lisa Su, generální ředitelka dalšího výrobce čipů, a to firmy AMD. Společnosti se téměř po dvou dekádách zúročila akvizice někdejší hlavní konkurence Nvidie, firmy ATI Technologies. Hodnota akcií AMD se za posledních dvanáct měsíců zvýšila o 85 procent.

Všechny tři nicméně strčí do kapsy čínský technologický magnát Ma Huateng, stojící za technologickým gigantem Tencent. Jeho čisté jmění dělá podle Forbesu 35,3 miliardy dolarů, rok předtím bylo o pět miliard nižší. Tencent pod Maovým vedením významně pokročil v oblasti umělé inteligence a doširoka rozkročená společnost dnes na trh dodává AI technologie pro lékařskou diagnostiku, autonomní řízení a maloobchod.

Umělá inteligence ale letos vyráběla dolarové miliardáře i tam, kde by to možná nikdo nečekal. Společnosti Cloudflare, která se zabývá kybernetickou bezpečností a je na umělé inteligenci silně závislá, vzrostla hodnota akcií o 65 procent.

To vyneslo mezi dolarové miliardáře také její provozní ředitelku Michelle Zatlyn. Generální ředitel společnosti Matthew Prince byl dolarovým miliardářem již dříve, polepšil si ale meziročně o 1,4 miliardy dolarů na 3,4 miliardy.

Opravdové žně pak zažily rizikovým kapitálem zaštítěné soukromé AI společnosti. Podle databáze Crunchbase si loni startupy zaměřené na umělou inteligenci přišly téměř na padesát miliard dolarů investičního kapitálu. Rekordmanem mezi nimi je společnost OpenAI s hodnotou přesahující osmdesát miliard dolarů, do které měl loni Microsoft vložit rovných deset miliard dolarů.

Zajímavé je, že její spoluzakladatel a generální ředitel Sam Altman nedrží ve firmě žádný formální podíl. Přesto se do žebříčku dolarových miliardářů hraničně dostal, a to díky své síti venture kapitálových investic. Jeho majetek přesahuje jednu miliardu dolarů.

Uvidíme, jestli bude mít umělá inteligence stejnou midasovskou ruku i za rok, nebo se naopak ukáže, že všechen byznys kolem ní byl ve skutečnosti trochu, nebo dokonce trochu více, přifouknutý.