Bývalá zaměstnankyně společnosti Facebook Frances Haugen v neděli přiznala, že stojí za únikem interních studií. Ty byly základem pro sérii investigativních článků listu The Wall Street Journal. Haugen společnost Facebook zároveň obvinila, že opakovaně upřednostňovala zisk místo toho, aby zakročila proti projevům nenávisti a dezinformacím.

The Wall Streest Journal v září informoval o tom, že Facebook disponuje dvěma studiemi, podle nichž užívání sociální sítě Instagram vede u některých dospívajících k psychickým problémům, sníženému sebevědomí, poruchám příjmu potravy či sebevražedným myšlenkám. Odhalení vzbudilo pobouření a vedlo ke slyšení v americkém Senátu.

Koncem září zástupkyně Facebooku při slyšení v Senátu zpochybnila, jak deník studie interpretoval a poukázala na jiná zjištění, která podle ní dokládají pozitivní vliv Instagramu na mladistvé.

Frances Haugen bude v úterý vypovídat před podvýborem Senátu na téma ochrana dětí na internetu. Hovořit bude o výzkumu Facebooku ohledně dopadu Instagramu na duševní zdraví mladých uživatelů.

Haugen, která byla více než dva roky produktovou manažerkou ve společnosti Facebook – jak uvádí její profil na platformě LinkedIn, poznamenala, že se setkala s problémy i u dalších firem, které provozují sociální sítě. Stejnou pozici dříve zastávala také v Googlu, Pinterestu a Yelpu.

„Ve Facebooku to ale bylo výrazně horší než cokoliv, co jsem viděla předtím. Byl tam střet zájmů mezi tím, co bylo dobré pro veřejnost, a tím, co bylo dobré pro Facebook,“ řekla s tím, že Facebook opakovaně upřednostňoval své zájmy, jako je vydělávání peněz.

Poznamenala také, že Facebook veřejnosti lhal ohledně pokroku, který učinil v boji proti projevům nenávisti a dezinformacím na svých sítích. Facebook v neděli na žádost agentury Reuters o komentář nereagoval.