Kdybych si měl vysnít ideální herní zařízení, potřeboval bych skutečně bujnou fantasii, abych si vysnil něco lepšího, než co v tuto chvíli nabízí kapesní herní počítač od společnosti Valve.

Steam Deck ve své současné podobě existuje přibližně rok, ale teprve nyní ho začíná brát vážně i širší veřejnost. Až nyní za to tenhle avizovaný zabiják herních počítačů a konzolí – alespoň podle mých zkušenosti – po svých dětských nemocech skutečně stojí.

Zařízení jen o trochu větší než Nintendo Switch je zasvěcené jenom a pouze hraní počítačových her, vyjde podstatně levněji než špičkový herní počítač, a pokud ho postavíme proti jakékoliv herní konzoli, nabízí už nyní zdrcující množství hratelných titulů. Mezi více než osmi tisícovkami her přitom figurují i áčkové produkce – na čelních místech nejpopulárnějších her se čerstvě umisťuje Hogwarts Legacy, Elden Ring nebo Red Dead Redemption 2.

Fígl je v tom, že Steam Deck je přímo propojený s herní knihovnou digitální distribuční služby Steam, kterou rovněž provozuje Valve. A právě v této nekonečné virtuální samoobsluze neustále přibývají tituly, které jsou pro Steam Deck optimalizované.

Těch přímo ověřených momentálně najdete bez jedné tři tisíce, hratelných je pak dalších více než pět tisíc. Ať už jde o onlinové akční řežby jako Apex Legends, chmurná survivalová dobrodružství typu Valheim, hádankovitá procvičování mozku ražení pozoruhodného Inscryption nebo relaxační přesouvání několikatunových armatur z Kalifornie do Nevady v American Truck Simulator, všechno je k dispozici na jedno kliknutí.

Ačkoli myšlenka Steam Decku před rokem budila značná očekávání, jeho samotná premiéra měla v mnoha ohledech spíše efekt studené sprchy. Na předobjednávky se čekalo dlouhé měsíce, kompatibilita vyhlížených titulů byla na pováženou a nízká životnost baterie fungovala především jako dobrá, ale nevítaná připomínka, že existuje také nějaký okolní svět.

Během roku postupného vylepšování a nárůstu šíře i tempa softwarové podpory se ale tohle ošklivé káčátko stačilo přerodit do produktu, ze kterého by nyní herním počítačům i konzolím mohly začít vstávat hrůzou polovodičové chlupy na křemíkových zádech.

Steam Deck se používá stejně pohodlně jako ovladač velké konzole, vejde se do jen o trochu většího batohu než nejpopulárnější kapesní konzole Nintendo Switch a zahrajete si na něm většinu her, jako na precizně sestaveném počítači s výkonem zaměřeným na hraní novinek.

Odrostlým hráčům a hráčkám navíc skladností poskytuje kýženou možnost napěchovat virtuální eskapismus do relativně krátkých časových úseků. A současně splňuje funkci společenské zábavy, kdy je na způsob Nintenda Switch propojen s televizí a funguje jako prostý ovladač – vedle ovladačů spoluhráčů.

Valve dnes nabízí Steam Deck v trojici variant a zatímco základní model disponuje nejpomalejším úložištěm, nejvyšší třída nabízí i exkluzivní pouzdro a antireflexní leptané sklo. Pokud ale dáte na osobní doporučení, jděte do střední varianty – rychlé úložiště už obsahuje a lesklé sklo vypadá přece jen nejlépe. Navíc vám zamezí do her zírat i za slunečních dní, kdy byste měli pro své duševní i fyzické zdraví dělat opravdu něco jiného.

Steam Deck není zalepená krabička na způsob iPhonu.

Nečekaně fascinující jsou možnosti, které Steam Deck nabízí kutilům a fanouškům výkonnostního i designového tuningu. V rámci trendu opravitelnosti a modifikovatelnosti totiž žádný Steam Deck není zalepená krabička na způsob iPhonu, kterou člověk otevře pouze páčidlem.

Na YouTube dnes najdete pozoruhodné návody, jak zvýšit jeho výkon i kapacitu – a také narůstající množství možností, jak Steam Deck proměnit k nepoznání i z designového hlediska.

Jedná se tedy skutečně o periferií, která povraždí konzole i herní „kompy“? Sáhněme v tomto ohledu k porovnání s posledním vyzyvatelem, jímž byla herní služba Google Stadia. Zástupce trendu cloudového hraní měl podobně silné řeči na konci roku 2019, kdy vstoupil na trh s velice zajímavou premisou: ať už budete hrát hry na jakkoliv pomalém počítači nebo zařízení, budou vám na obrazovce svištět jako na drahé herní sestavě.

O jejich výkon se postarala cloudová služba daleko od vás a celé to mělo fungovat na principu předplatného. Jenže služba zaostala daleko za očekáváními a dojela především na nedostatek herních titulů. Jako přestřelené se zároveň ukázaly i její původně slibované technické možnosti. Výsledkem bylo zaříznutí služby na počátku letošního roku.

Mašina od Valve měla vachrlatější nástup, ale postupem času se její přijetí překlápělo na pozitivní stranu. Zatímco Google Stadia postupně zklamávala, Steam Deck – přinejmenším podle hodnocení technologických serverů po roce jeho fungování – si naopak napravuje reputaci.

Z nevýrazného rozjezdu nyní nabírá podivuhodnou rychlost a  zásobárna her na distribuční platformě jeho mateřské společnosti mu do nádrže lije hektolitry pohonných hmot. S bytelnou a modifikovatelnou kapotou a solidním softwarovým servisem by tak mohl nejen udržet tempo, ale dostat se do vedení.