První listopadové dny přinesly kromě chmurného počasí také začátek kryptoměnového soudu desetiletí. Civilní spor se v Miami vede mezi počítačovým vědcem Craigem Wrightem, který o sobě od roku 2016 prohlašuje, že je Satoshi Nakamoto, původní autor bitcoinu, a bratrem zesnulého Davea Kleimana, Wrightova bývalého spolupracovníka. A nejde v něm o nic menšího než o Satoshiho dědictví, respektive hlavně tu jeho materiálnější část.

Soud, který po sérii nekonečných odkladů vypukl v pondělí, se nevede ani tak o to, kdo je skutečný Satoshi Nakamoto – Wright v tom má ostatně jasno a zbytek světa se zase většinou shodne v tom, že jím Wright spíš nebude. Jde zde hlavně o peníze. Respektive o to, kdo má legální nárok na 1,1 milionu bitcoinů, které měla dvojice Kleiman a Wright vytěžit v počátcích nejznámější kryptoměny.

Craig Wright je australský počítačový vědec, který se v roce 2016 přihlásil k autorství bitcoinu a později si nechal dokonce v USA a Velké Británii dát copyright na bitcoinový whitepaper, původní návrh této oblíbené kryptoměny. Wrightovi se však nikdy nepodařilo věrohodně dokázat, že by byl skutečným Satoshim. Asi nejsilnější argument proti takovému tvrzení je, že nikdy nebyl schopný pohnout bitcoiny z prvních bloků historie bitcoinového blockchainu.

Bez důkazu, že drží privátní klíče k asi 1,1 milionu bitcoinů, zbývají jen důkazy nepřímé. Ani ty ale zatím Wright nedokázal prezentovat ve skutečně přesvědčivé podobě. Mohl by například demonstrovat schopnost komunikovat z Nakamotových účtů na online fórech, skrze která Satoshi v počátcích bitcoinu komunikoval s dalšími vývojáři. Leč, to se zatím nestalo.

Ve sporu, v němž proti sobě stojí Ira Kleiman, bratr zesnulého Davea Kleimana, a Wright, jde ale o trochu něco jiného. Kleiman nezpochybňuje Wrightův nárok na ideové autorství, ale tvrdí, že jeho bratr a bývalý Wrightův spolupracovník je spolutvůrcem projektu a má na bitcoiny vytěžené v počátcích sítě také nárok.

Ira Kleiman tvrdí, že Wright po smrti bratra porušil slovní dohodu a odstavil Davovu rodinu od společně těžených bitcoinů. Wright oproti tomu tvrdí, že žádné podobné partnerství neexistovalo a vztah obou výzkumníků byl pouze čistě přátelský.

Dave Kleiman měl také významně přispět k samotné podobě už zmíněného whitepaperu. Wright na to konto prohlásil, že Davova pomoc byla jen minimální.

Spor se táhne od roku 2018, kdy Ira Kleiman podal na Wrighta žalobu za zpronevěru 1,1 milionu bitcoinů. Podle žaloby Wright v roce 2008 pomáhal Kleimanovi při vytváření nového elektronického platebního systému a 12. ledna 2009 – v den první bitcoinové transakce – si měli mezi sebou převádět první kryptoměnu. 

Podstatné je i to, že v roce 2011 byl ve Floridě zaregistrován podnik W&K Info Defense Research LLC, ve kterém měl Dave Kleiman vlastnit mezi padesáti a sty procenty vlastnického podílu.

A právě skrze W&K mělo být vytěženo 1,1 milionu bitcoinů, o které se vede aktuální spor. Když byl v roce 2013 Kleiman nalezený mrtvý ve svém domě na Palm Beach, měly natěžené bitcoiny skončit u Wrighta a jeho bratr žádá návrat buď přímo bitcoinů, nebo jejich tržní hodnoty v dolarech a zaplacení kompenzací za intelektuální vlastnictví, které společnost pomohla vytvořit. 

Na soudu nyní bude nejen rozhodnout, zdali jsou argumenty obou stran dostatečné na to, aby zakládaly nějaký právní nárok, ale také například to, jestli se proklamované bitcoiny vůbec kdy v držení Wrighta nebo Kleimana skutečně nacházely.   

Pokud by se nakonec přece jen ukázalo, že Ira Kleiman na bitcoiny nárok má, bude další výzva dokázat, že nad nimi má Wright skutečnou kontrolu.