Největší family care platforma Hlidacky.cz, kterou před sedmi lety založili Petr Šigut, David Hrachový a Václav Kuna (na hlavním snímku), má už přes 10 tisíc aktivních chův po celé České republice, sedmimilionový obrat a je nejlepší databází hlídaček u nás i na Slovensku.

Své služby chce ale portál stále rozšiřovat a pojmout péči o rodinu ještě komplexněji a dlouhodoběji. A na každém trhu, kam proniknou, chtějí být jedničkou. Což se jim zatím daří.

Tři brněnští informatici se před sedmi lety rozhodli, že uleví ženám. Jeden se měl stát otcem, druhý již dvě děti měl a třetí měl počítač. Tak by se dal popsat začátek tohohle podnikání, které už nepotřebuje kanceláře a poslední rok funguje z home officu.

Dnes mají tihle tři kluci největší platformu na hlídání dětí, zvířat, péči o seniory i úklid domácností napříč celým Českem.

Jejich unikátní portál registruje 217 tisíc rodin a hlídaček, kterým nestrhává žádné provize. Všechny peníze, které těmto chůvám dáte za práci, jdou výhradně do jejich rukou. Tahle family care platforma totiž žije pouze z vaší registrace, čímž potvrzuje svůj zájem o ženskou emancipaci a vám za to nabízí kromě neustálého výběru i pojištění škod, platbu přes internet a perfektně ověřené hlídačky s kurzy první pomoci třeba u Červeného kříže.

99 %

Takové je zastoupení žen mezi hlídačkami.

Kluci studovali informatiku a svoji firmu založili bez počátečního kapitálu. Jen se svým počítačem a inzeráty poptávajícími hlídačky, které rozmístili na nástěnkách brněnských vysokých škol.

„První babysitterky jsme hledali mezi spolužačkami na vysoké a byla to docela legrace,“ vzpomíná Petr Šigut, jeden ze tří spolumajitelů a otec celého nápadu hlídaček. Jejich platforma začínala rodinám pomáhat s hlídáním dětí a s úklidem. Postupně pak skrz poptávku přidali mazlíčky a pomoc s péčí o starší příbuzné, kteří chtějí žít doma, ale na všechno už sami nestačí.

Počet hlídaček v Praze: cca 2000
Průměrná cena hlídačky:
průměr v celé České republice za hodinu hlídání 130 Kč, v Praze 156 Kč
Počet hlídaček s kurzem první pomoci: aktivních 1634

Podle Petra Šiguta jde o samozřejmou službu, která je v dnešní době logickým vyústěním poptávky. „Nejprve žijete ve dvou, potřebujete pomoct s úklidem. Pak si pořídíte psa, potom přijdou děti. A časem potřebujete pomoct i s péčí o prarodiče,“ vysvětluje a dodává s tím, že ví, jak může být komplikovaná péče o milované příbuzné, kteří bydlí na druhém konci republiky.

Nově se teď chtějí Hlídačky zaměřit na maďarský trh a být top platformou i tam. „Trh si vytvoříme a budeme do toho dávat všechno, dokud nebudeme nejlepší,“ říká Šigut, který také přemýšlí o službě rozvážení a vyzvedávání dětí z kroužků, jež zabírají rodičům hodně času.

Šlo by o speciální auto s řidičem a chůvou, která by dítě vyzvedla ve škole a odvedla do kroužku, což mnohým rodičům vytrhne trn z paty. Zvlášť když mají více dětí a jejich kroužky trvají příliš dlouho na počkání a příliš krátce na zařízení něčeho jiného.

Jeden ze zakladatelů Hlidacky.cz Petr Šigut | Foto Hlidacky.cz

„Sedmdesát jedna procent hledajících výpomoc jsou ženy. Je zřejmé, že starost o rodinu a domácnost stále padá hlavně na jejich bedra,“ říká Šigut. Ten teď plánuje spustit sekci Plus, pod kterou by byly shromážděny nabídky hlídaček, jež mají nejlepší reference a pracují na živnostenský list. Ty by byly lokalizovány pomocí GPS, a vy byste tak měli zcela jasno, kde se vaše dítě nebo pes zrovna nachází.

Už dnes běží program Business, ve kterém jako bonus platí firmy přístup a kredit svým zaměstnancům, když nemají možnost třeba firemní školky.

Portál letos překonal hranici jednoho milionu poslaných zpráv mezi uživateli a na vzestupu je i péče o seniory. „Co se týká seniorů, jsou to někdy moc hezké poptávky s příběhem. Nedávno byla zaznamenána poptávka pro staršího pána po studentce politologie nebo historie, protože si rád povídá o dějinách, ale už se moc nedostane ven.“