Léta pandemie vyvolala obrovský zájem o tuzemské chaty, chalupy nebo horské apartmány. Zejména proto, že lidé kvůli pandemii mohli jen těžko cestovat za hranice.

Ceny rekreačních nemovitostí od roku 2020 stoupaly nebývale strmým tempem a ve všech krajích se jejich hodnoty v průměru zdvojnásobily. A nabídky byly v době největšího zájmu prakticky prázdné, jelikož se udaly i méně atraktivní a cenově nadsazené nemovitosti, které by v předchozích letech zůstávaly mimo hru.

Poptávka víceméně odolala i prvním měsícům války na Ukrajině, pak ale opadla. A některé nemovitosti zlevnily o třicet až čtyřicet procent. Na vině byla kombinace drahých hypoték i energií, rostoucí inflace, ale i možnost cestovat za hranice republiky.

„Trh s rekreačními nemovitostmi byl kolísavý vždycky. Mít chatu za městem není základní potřebou, je to luxus navíc. V dnešní době se celkové náklady pro řadu majitelů staly již neúnosné. S ohledem na nejistou ekonomickou situaci potřebuje řada rodin hotovost, aby zalepila rozpočet a získala potřebný finanční polštář, který se jim kvůli současné situaci výrazně ztenčil. Proto vidíme návrat množství chalup do nabídky. Prodávající ale musí být připraveni, že tržní cena šla dolů,“ říká Jan Škrabánek z digitální služby Bezrealitky.

Ceny dolů nyní tlačí tisíce nemovitostí, které se vrátily do nabídky, i pokles reálné kupní síly. A ochlazení prodejů je patrné i v případě prémiových rekreačních nemovitostí a chat i chalup ve skutečně dobrých lokalitách. Nejde ale o výrazné poklesy poptávky a prémiové nemovitosti na dobrém místě dokážou držet i cenu.

„Počet českých náročných zájemců, kteří si mohou dovolit pořídit si druhou domácnost v přírodě a relativně dostupné vzdálenosti z větších měst, stále přibývá. A pro ně je odpovídající volbou například kvalitní horský apartmán, jenž představuje zároveň vhodnou investici. Tato část trhu se stále rozvíjí,“ říká Jiří Kučera, ředitel realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties, která se zaměřuje na vyšší segment nemovitostí.

K poklesu tempa růstu rekreačních nemovitostí z nejvyššího segmentu podle něj došlo zejména proto, že jim vyrostla konkurence v zahraničí. „Ten, kdo nemá problém cestovat, volí teď spíš zahraniční nemovitosti než tuzemské horské chaty. Velmi prudký nárůst zájmu je o Španělsko nebo Chorvatsko,“ vysvětluje Kučera.

Podle realitky zpomalilo tempo prodejů i u nových developerských projektů, které cílí na kupující hledající něco jako druhé bydlení blíže přírodě. Developeři často tyto projekty kvůli slabší poptávce upravují nebo odkládají. „Co se prodává stabilně, jsou kvalitní horské apartmány, které jsou vhodnou investicí,“ dodává za Luxent Kučera.

Podle portálu Bezrealitky drží hodnotu hlavně nemovitosti na horách nebo u jezer a toků, které mají dobrou dojezdovou vzdálenost od velkých měst a kvalitní vybavenost s důrazem na napojení na inženýrské sítě a zateplení. Oblíbené zůstávají chaty a chalupy v atraktivních destinacích jako Krkonoše, Jizerky, Orlické hory nebo třeba Beskydy.

Prémiové rekreační nemovitosti tak v podstatě kopírují trend, který je patrný u luxusních nemovitostí obecně. Nejvyšší segment trhu s byty a domy zpomalil jen mírně a jde především o vyčkávání potenciálních kupujících, kteří spekulují, zda třeba nepůjdou ceny níže. Vzhledem k tomu, že se prémiové nemovitosti téměř nekupují na hypotéku, odpadá překážka v podobě nedostatku kupujících.

„Trh v našem segmentu se nezastavil. Vnímáme zpomalení, klienti vidí, co se kolem děje, doufají, že nabídkové ceny půjdou dolů, ale v tomto segmentu to tak úplně nefunguje. Prodávající nemá nutnost prodat, takže nemusí zlevňovat,“ říká Kučera.