Ledy povolují. Vláda na páteční schůzi zmírnila opatření proti šíření koronaviru v Česku. Zdůvodnila to tím, že od pondělí země sestoupí na čtvrtý stupeň protiepidemického systému, zkráceně PES, a začnou proto platit trochu jiná pravidla.

Zkrátí se například zákaz nočního vycházení – nově bude platit od jedenácti večer do páté hodiny ráno. Na jedenáctou večerní se posouvají i zavírací hodiny obchodů, které ještě zůstaly během krize otevřené.

Nadále ale zůstává v platnosti nařízení, podle kterého může v prodejnách být jen jeden zákazník na každých 15 metrů čtverečních prodejní plochy. Vláda nicméně upřesnila, že se to nebude týkat dětí do šesti let, které jsou v obchodě v doprovodu dospělé osoby. Od pondělí otevřenou také knihovny s výdejem knih přes okénko.

Na farmářských trzích bude povolen prodej vánočních ozdob a stejně tak si lidé budou moci koupit kapry a vánoční stromky. Se svým návrhem nicméně neuspěl vicepremiér Karel Havlíček, který chtěl prosadit otevření obchodů v neděli.

Hromadných akcí se bude nově moci účastnit až šest lidí a v případě svateb a pohřbů se tento počet zvedá dokonce na dvacet. Vláda také se zástupci církví projednává možnost obnovení bohoslužeb a církevních obřadů.

Ministr Havlíček navíc slíbil, že už brzy by se mohly otevření dočkat i ostatní obchody a také restaurace. „Pokud se udrží toto skóre, otevřou se od pondělí 30. listopadu restaurace, maloobchody a služby za dodržení specifických opatření,“ řekl. Restaurace by měly fungovat s omezením počtu lidí u jednoho stolu.

Zda bude letos povolené obcházet domy v přestrojení za Mikuláše, čerta a anděla, zatím není jasné. Epidemická skupina o tom prý vede jednání.