Zakladatel společnosti Shein, Chris Xu, pomohl vybudovat globální fenomén ultra rychlé módy prodávané online. Dokázal rychle rozpoznat trendy, které konzumní společnost vyhledává, a začal vyrábět malé série cenově dostupného oblečení. Zaměřil se především na styl a cenu, oblíbenou položkou v jeho sortimentu jsou například šaty za deset dolarů. Právě za to se na něj snáší celosvětová kritika.

V dubnu dokázal získat více než miliardu dolarů od soukromé investiční společnosti General Atlantic. Ta a další investice posunuly společnost Shein v žebříčku módních prodejců na rekordní příčky. S hodnotou sto miliard dolarů se tak Shein zařadila i před velké řetězce, jako je Zara nebo H&M. Chrise Xu tento raketový postup jeho společnosti vystřelil na pětadvacáté místo v žebříčku nejbohatších Číňanů. Jeho jmění se teď odhaduje na deset miliard dolarů.

Xu začínal kariéru jako specialista na marketing přes internetové vyhledávače, ale v roce 2008 založil vlastní zahraniční online obchod. O tři roky později založil online obchod s módou a teprve pak jeho kariéra konečně mohla naplno ovlivnit svět. Začínal s nabídkou svatebních šatů, poté své portfolio rozšířil a dnes řídí módní gigant s deseti tisíci zaměstnanci. Své výrobky prodává do sto padesáti zemí světa.

Fast fashion je založen na myšlence levného produktu, který nemusí mít vysokou kvalitu, protože reaguje na aktuální trendy. A právě snadno dosažitelné vysoké množství levných módních kousků je pro zákazníky lákavé. Za tuto vizi je ovšem společnost Shein dlouhodobě kritizována. V době, kdy se mnoho řetězců uchyluje k minimalizaci emisí uhlíku při výrobě svých produktů a celkově udržitelnějšímu přístupu, Shein jedná opačně.

Právě v reakci na tuto kritiku přislíbila společnost Shein nadaci Or Foundation padesát milionů dolarů na příštích pět let provozu. Tato americká nezisková organizace, která působí i v Ghaně, se zaměřuje na snižování množství módního odpadu, což je další celosvětový problém, který trend fast fashion svou produkcí zhoršuje. Že by ovšem společnost Shein měnila svůj přístup k dlouhodobé udržitelnosti jinak než finančním vykoupením, se zatím nezdá.