Fantasy seriál Zaklínač nenadchl všechny, ale jestli za něco sklízel takřka bezvýhradnou chválu, bylo to obsazení Henryho Cavilla do hlavní role Geralta. Teď před vlajkovou lodí Netflixu stojí velká výzva: připravit se na dobu po Cavillovi.

Herec totiž o víkendu oznámil, že v roli zabijáka monster po třech řadách, z nichž jsou zatím odvysílané dvě, skončí. Od čtvrté série ho nahradí Liam Hemsworth, mladší bratr slavnějšího Chrise, který se nejvíce proslavil v sérii Hunger Games.

Cavill se zjevně loučí v dobrém a fanoušci si ho ještě užijí ve třetí řadě, která by se měla objevit v létě 2023.

„Předávám pochodeň s úctou k času strávenému ztělesňováním Geralta a s nadšením sleduji, jak se tohoto nejúchvatnějšího a nejrozmanitějšího charakteru ujme Liam,“ napsal Cavill na Instagram.

Hlavní důvod se nabízí. Cavill před pár dny oznámil, že se vrací do komiksového vesmíru DC a chystá další sólovku se Supermanem, která naváže na devět let starého Muže z oceli. Na roli v Zaklínači přitom kývl v době, kdy se zdálo, že s DC končí a má volné ruce. Nyní se situace obrací.

Devětatřicetiletý Brit navíc chystá řadu dalších projektů, válečný thriller Ministry of Ungentlemanly Warfare s Guyem Ritchiem, Argylle s Matthewem Vaughnem a restart Horala s Chadem Stahelskim.

Cavill se přitom netajil tím, že je obrovským fanouškem Zaklínače, zhltal knižní předlohu Andrzeje Sapkowského a jako vášnivý hráč si vychutnal i trilogii Zaklínač od studia CD Projekt (během lockdownu prý na nejtěžší obtížnost).

Dost možná ho odradil od dalšího pokračování jen nával práce, možná ale jeho počáteční nadšení částečně vyprchalo. Nedávno totiž prosáklo, že na natáčení nemusela celou dobu vládnout idylická atmosféra.

Beau DeMayo, který k seriálu napsal dvě epizody, totiž pro The Direct prohlásil: „Podílel jsem se na seriálech – konkrétně Zaklínač – kde někteří autoři nebyli fanoušky nebo se jim knihy a hry vyloženě nelíbily (dokonce se vysmívali zdrojovému materiálu). Je to recept na katastrofu a špatnou morálku.“

Zároveň je třeba podotknout, že seriál se sice stal na Netflixu hitem, lámal rekordy sledovanosti na stanici a zároveň oživil zájem o hry a knížky, ale u části fanouškovské základny vzbudil rozpaky. Někomu se nelíbil odklon od knižní předlohy, jiným zase přišel jeho vizuál poněkud laciný.

Netflix s ním každopádně má velké plány, což potvrdila i aktuální střídačka v hlavní roli, která zároveň mimoděk potvrdila přípravu čtvrté řady. Loni měl premiéru animovaný film s podtitulem Vlčí sen a letos na Vánoce se chystá zaklínačský prequelový seriál Pokrevní pouto s Michelle Yeoh v hlavní roli.