skip to main content

Zakryje všechny chyby, je superpohodlná. Proč mít lněnou košili?

Co se letního oděvu týká, volná lněná košile je přímo epitomem prázdninového oblečení. Je prodyšná a lehká a dokáže zakrýt i tělesná místa, která již dávno nepřipomínají šest pivních plechovek seskládaných vedle sebe, ale spíš poukazují na láskyplnost k jejich obsahu.

Lněné košile u nás ještě v nultých letech neměly nejlepší pověst, protože se muchlaly, a na to bylo tenkrát pohlíženo jako na naprosté společenské no-no. Ovšem v běhu času se ukázalo, že právě i tato vlastnost dokáže být vcelku elegantní a přesně podle nedbalé italské sprezzatury – co je ve stylu víc?

A tak dnes již nemáme potíž představit si sami sebe, jak v lněné košili parkujeme svůj motorový člun v toskánském přístavu (Marka Dalíka tam pořád ještě nepotkáme) a na nábřeží si vychutnáváme zasloužené aperitivo. Anebo lněnou košili vynosíme tam, kde je její zcela přirozené prostředí, totiž podél pláže s šortkami k tomu.

Autor těchto řádků dobře vzpomíná, jak vloni ve lněném hábitu na jisté středomořské pláži náhodně míjel neznámého krajana a ten své společnici hlasitě pravil, že takovou košili si musí také pořídit. Autor tohoto sloupku se tedy uvnitř hrdě pousmál a samo sebou, že neprozradil svou identitu.

Ani fakt, že šlo o lněnou košili z obchoďáku, a nikoli od Brunelo Cuccineli, kde vyjma kašmírových svetrů umějí i perfektní svršky ze lnu. Tedy z materiálu, jenž se mimochodem považuje za nejstarší textilii světa.

Ačkoli přirozené prostředí lněné košile je prázdninová pláž, stále častěji se s ní setkáváme i ve formálnějším office prostředí. Jsou dokonce tací, kteří ji pro její komfort nosí celoročně. A to není vůbec tak špatný nápad, jak se může zdát.

Ovšem pokud lněnou košili ladíte s formálním oděvem, styloví znalci doporučují oblek spíše vlněný, nežli rovněž ze lnu – v celolněném outfitu to sice vyhráváte co do komfortu, ovšem nikoli už ve vzhledu. A ten je přece jenom vždy (až) na prvním místě, že?

Uniqlo

Populární japonský obchodní dům u nás nemá zastoupení, za nejbližším se musí do Berlína, ale dobrou zprávou je, že online od letoška rozesílají i do Česka. Poměr cena-výkon je u Uniqlo fantastický, platí to i pro lněné košile…

34,90 eur, Uniqlo

Pietro Filipi

Reklama

Slim střih s krátkým rukávem, k tomu límec s propínacími knoflíky neboli button down a vzor s drobnými puntíky. Látku dodává proslulá italská značka Albini, od níž pravidelně odebírá třeba Paul Smith, ale i český Blažek. 

2490 Kč, Pietro Filipi

COS

Bílá lněná košile je ideální na pláž, ale ve městě lépe vynosíme pastelové, tak zní rada starších a zkušenějších. Výběr lněných košil samozřejmě nechybí ani v portfoliu upmarketové části švédského „háemka“ – COS.

79 eur, COS

Indigofera

Menší švédská značka, která si mezi milovníky denimu vydobyla až kultovní postavení, má ovšem v nabídce nejenom věci z japonské džínoviny. Nechybí ani lněná košile, jež ale v podání Indigofera připomene spíš western než středomořskou pláž. A to je dobře.

3800 Kč, Denim Heads