Vylepšit pozici Česka v oblasti umělé inteligence a rozpohybovat tuzemskou startupovou scénu. Takové úkoly má před sebou nový náměstek na ministerstvu průmyslu a obchodu Jan Kavalírek. Jelikož nastoupil do funkce v lednu a do voleb zbývá pár měsíců, bude mít na jejich splnění jen omezený čas.
Politik TOP 09 se zkušenostmi ze soukromého sektoru, zejména z oblasti zdravotnického byznysu, by rád zjednodušil podnikatelské prostředí pro startupy.
„Vážím si každého, kdo podniká. Podnikatelé generují pracovní místa, přidanou hodnotu, stát by jim měl připravit vhodné podmínky,“ říká Kavalírek v rozhovoru pro Forbes s tím, že na podnikání dává velký důraz. A obzvláště na to inovativní, protože vytváří lepší pracovní místa.
„Startupy jsou většinou inovativní firmy. Tvoří zhruba pět procent zdejší ekonomiky, což není málo,“ upozorňuje Kavalírek. Vedle startupů se na ministerstvu chce zaměřit na umělou inteligenci a medicínské technologie. Je jedním z trojice náměstků, kteří nyní na resortu působí.
„Chci maximálně využít pár měsíců, které zbývají do voleb. Co se nestihne schválit, alespoň připravím pro svého nástupce,“ slibuje Kavalírek.
Zatím se sešel se zástupci startupových asociací a chce pracovat na vytváření koncepce podpory startupů. Rád by zrychlil digitalizaci a přispěl ke zjednodušení byrokracie.
„Předminulý týden jsme na ministerstvu spustili databázi informačních povinností pro podnikatele, která obsahuje 180 zákonů a téměř dva tisíce různých povinností z nich vyplývajících,“ zmiňuje jeden z konkrétních kroků. Za velkou výhodu považuje fakt, že podnikatelé v databázi najdou vše na jednom místě.
Foto poskytl Jan Kavalírek
Jan Kavalírek z ministerstva průmyslu a obchodu
Jenže zakladatelé firem oslovení Forbesem by spíše než shrnutí veškeré legislativy na jedno místo uvítali její zjednodušení. „To je i náš cíl, ke kterému se musíme dostat postupnými kroky. Je potřeba, aby na přípravě spolupracovalo více ministerstev,“ argumentuje Kavalírek s tím, že celý proces se do konce volebního období už nedá stihnout.
Vylepšit podmínky pro startupy by podle Kavalírka mohla úprava legislativy pro zaměstnanecké akcie. Shánění kvalifikovaných zaměstnanců v cizině by se zase mělo zjednodušit díky digitalizaci celého procesu.
První úpravu chystá ministerstvo financí, druhou již předložilo do Sněmovny ministerstvo vnitra. A podle Kavalírka je vzhledem k obstrukcím ze strany opozice nejisté, zda Sněmovna zvládne změny schválit do voleb.
Důležité je mít o startupech v Česku dobrý přehled. Za klíčové považuje Kavalírek, že se před časem Česko zapojilo do mezinárodní platformy ESNA (Europe Startup Nations Alliance). Ta se snaží prohlubovat spolupráci mezi jednotlivými zeměmi a jejich startupovými ekosystémy.
Dále je na stole i účast v šetření Global Entrepreneurship Monitor (GEM), které shromažďuje data o podnikatelské aktivitě a srovnává ji napříč státy. Většina evropských zemí i řada světových ekonomik získané údaje využívá pro ovlivňování hospodářské politiky.
Sázka na umělou inteligenci
Když má Kavalírek jmenovat pokroky v oblasti AI, zmiňuje, že oblast byla zařazena mezi priority vlády. Navíc do ní nyní přitékají potřebné finance. Ministerstvo průmyslu vyhlásilo program Twist, kde mohly firmy žádat o sedm set milionů korun na umělou inteligenci, kvantové technologie nebo polovodiče.
„Předminulý týden jsme uzavřeli podávání žádostí, nyní budou hodnotitelé vybírat projekty, které získají podporu,“ popisuje Kavalírek. Další peníze na výzkum a vývoj v oblasti umělé inteligence rozdělí Technologická agentura ČR.
V Evropské unii loni začal platit Akt o umělé inteligenci, historicky první předpis regulující používání AI nástrojů. Česká republika ho nyní musí převzít do své legislativy. Po odchodu pirátského politika Ivana Bartoše z vlády dostal praktické naplnění AI Aktu na starost ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
„Náš resort chce být ale v této oblasti aktivní,“ tvrdí Kavalírek. Obě ministerstva tak podle něj společně řeší, jaký úřad převezme nad normou dozor a kdo bude firmy využívající AI certifikovat.
Foto poskytl Jan Kavalírek
„Náš resort chce být aktivní v oblasti umělé inteligence,“ slibuje nový náměstek ministra průmyslu.
„Dozorový orgán nyní vybíráme ve spolupráci s úřadem vlády a ministerstvem práce a sociálních věcí,“ upřesňuje Kavalírek. Ve hře je podle něj například Český telekomunikační úřad.
Vedle povinného dozorového orgánu by si podle Kavalírka měla Česká republika vytvořit i vlastní certifikační úřad pro umělou inteligenci. Není to sice povinnost vyplývající z nařízení, certifikace by mohla probíhat i v zahraničí, ale zdejší firmy by pak měly horší pozici ve srovnání s konkurencí z ciziny.
„Dobře znám prostředí technologických firem ve zdravotnictví. V této oblasti Česko dlouho nemělo vlastní certifikační úřad, a zdejší firmy kvůli tomu dokonce odcházely do ciziny. Certifikace za hranicemi pro ně byla nákladnější a složitější,“ vysvětluje.
Jednou z variant je, že by certifikace pro oblast umělé inteligence mohl poskytovat Český meteorologický institut. Na ministerstvu průmyslu a obchodu zároveň vzniká tým zaměřený na AI.
„Část lidí vybereme uvnitř resortu, část budeme přijímat zvenčí,“ přibližuje Kavalírek s tím, že se problematice nemůže věnovat sám. „Chceme řešit i otázku zvýšení podpory výzkumu a vývoje či vybudování potřebné výpočetní infrastruktury v České republice,“ doplňuje náměstek.
Češi míří do Afriky i na Ukrajinu
Do gesce Jana Kavalírka spadají také firmy zaměřené na technologie ve zdravotnictví. V jejich případě se zaměřuje hlavně na podporu exportu.
V Česku máme několik stovek firem propojujících technologie s medicínou. Vedle těch velkých, jako je výrobce nemocničních lůžek Linet nebo producent zdravotnické techniky BTL, také řadu menších, které sázejí třeba na umělou inteligenci.
„Nyní připravujeme pro medtech firmy podnikatelskou misi do Spojených arabských emirátů. Uskuteční se na přelomu března a dubna a zájem je obrovský,“ pochvaluje si Kavalírek s tím, že na místě bude možné setkat se i se zástupci venture kapitálových fondů.
Na letošní rok je v plánu také cesta na Ukrajinu. „Chceme, aby se české firmy zapojily do obnovy země,“ říká náměstek. Připouští, že vzhledem k válečnému stavu je riziko pro podnikatele oproti standardním misím zvýšené. „Ale jeli bychom do lokalit, kde jsme schopni zajistit vhodnými opatřeními bezpečnost,“ doplňuje.
Dalším zajímavým trhem, který chce Kavalírek otevřít tuzemským výrobcům, je Afrika. „České firmy by se mohly podílet na vybavování tamních nemocnic,“ míní úředník.