Návrat zaměstnanců Liberty Ostrava do práce se odkládá o další týden. Po dnešním jednání s vedením podniku to České tiskové kanceláři řekl předseda základní organizace OS KOVO Liberty České republiky Petr Slanina. Huť se stále nedohodla s firmou Tameh Czech na dodávkách energií.

„U provozů, kde bylo minulý týden oznámeno obnovení, to zůstává stejné. Ostatní zaměstnanci zůstávají na překážkách na straně zaměstnavatele. Jsme pořád ubezpečováni, že jednání mezi Liberty Ostrava a Tameh Czech pokračují,“ řekl Slanina.

Liberty Ostrava, která vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, už delší dobu čelí poklesu poptávky a má problémy platit závazky.

Většina jejích zaměstnanců, stejně jako zaměstnanci jejího dodavatele energií Tameh Czech (dohromady okolo šesti tisíc lidí), je od loňského 22. prosince doma a většina jejich provozů stojí. Huť je bez energií, protože Tameh jejich dodávky zastavil.

Zatímco huť chrání od loňského prosince před věřiteli (především před insolvenčními návrhy a exekucemi) moratorium vyhlášené soudem, Tameh skončil v prosinci v úpadku. Uvedl, že mu jeho jediný zákazník Liberty Ostrava za služby už půl roku neplatí. Insolvenční správce Dominik Hart uvedl, že pohledávka Tamehu za Liberty činí zhruba 1,8 miliardy korun.

Do práce v huti chodí celou dobu jen lidé, kteří pracují na nezbytné údržbě nebo udržují v takzvaném teplém útlumu koksovnu. Celkem jde asi o čtyři sta lidí.

Před týdnem se k nim přidalo i zhruba dvě stě pracovníků z provozů výroby pásů a důlních výztuží, které se podařilo napojit na dodávky tepla od společnosti Veolia Energie. U jiných provozů to ale podle odborářů možné není.

Při teplém útlumu se udržuje podstatně nižší teplo než při běžném provozu. Od října má huť v takovém útlumu i svou poslední fungující vysokou pec číslo 3. V prosinci zástupci huti uvedli, že ji v lednu chtějí znovu zprovoznit.

Tomu ale zatím nic nenasvědčuje. Zajíčková už minulý týden uvedla, že dokud nebude vyřešena situace se společností Tameh Czech, nelze vysokou pec číslo 3 a ocelárnu znovu spustit.

Liberty a Tameh jsou úzce provázané ekonomicky i technologicky. Tameh je někdejší závod Energetika, který byl postaven jako součást tehdejší Nové huti, nynější Liberty. Tameh huti dodává elektřinu, různé plyny a páry.

Liberty zase dodává Tamehu palivo v podobě vysokopecních a koksárenských plynů, bez nichž se provoz energetické společnosti neobejde.

Když huť vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy. V roce 2019 se majitelem huti stala Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty, Tameh zůstal majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal a polského holdingu Tauron. Liberty a Tameh se přou o ceny a placení prakticky hned od prodeje huti skupině Liberty.