Americké a evropské podniky přesměrovávají investice z Číny do jiných rozvíjejících se zemí, a to zejména do Indie, za kterou následují Mexiko, Vietnam a Malajsie. Vyplývá to podle agentury Reuters ze zprávy výzkumné společnosti Rhodium Group.
Přesměrovávání investic podtrhuje obavy západních podniků ohledně podnikatelských podmínek, hospodářského růstu a politické situace v Číně.
Hodnota ohlášených amerických a evropských investic do projektů „na zelené louce“ v Číně loni podle údajů firmy Rhodium činila méně než dvacet miliard dolarů (zhruba čtyři sta padesát miliard korun), zatímco v roce 2018 dosahovala sto dvacet miliard dolarů, tedy bezmála tři biliony korun.
V Indii přitom tyto investice mezi lety 2021 a 2022 stouply o zhruba pětašedesát miliard dolarů, tedy asi čtyři sta procent. „Diverzifikace je v plném proudu,“ uvedla společnost Rhodium.
Koncem 80. let minulého století začaly do Číny západní firmy lákat nízké výrobní náklady a vyhlídky na velký trh. Čínští spotřebitelé však nyní omezují své výdaje, zatímco výrobní náklady pokračují v růstu. To podkopává atraktivitu Číně, v očích zahraničních investorů.
Západní podniky se přesměrováváním investic snaží rovněž snížit závislost svých dodavatelských řetězců na Číně.
Zpráva společnosti Rhodium nicméně upozorňuje, že s rychlým poklesem závislosti na Číně nelze počítat, protože země, do kterých podniky investice přesunují, jsou na Číně samy do značné míry závislé.