V tradičních evropských destinacích, kam se z Česka obvykle létá nebo jezdí na letní dovolenou, je během prázdnin nejen to největší horko, ale také nejvíce lidí.

Teď se k tomu navíc přidal zmatek na letištích, zpožděné nebo rovnou zrušené lety, protože nedostatek personálu nestíhá odbavit nadbytek cestujících. Kdo spoléhal na last minute dovolenou, má často také smůlu, protože cestovky i aerolinky mnohdy hlásí vyprodáno. 

„Lidé jsou po covidových letech bez cestování vyhladovělí. Navíc vědí, že příští rok vyjde dovolená dráž, a tak si letos chtějí všechno vynahradit. Cestovky, jejichž zájezdy prodáváme, hlásí vyprodáno a i ve chvíli, kdy se jim podaří ještě nějaké kapacity přidat, během chvilky jsou místa zase pryč,“ popisuje situaci Andrea Řezníčková, mluvčí cestovní agentury Invia, která nabízí zájezdy většiny českých, ale i některých například německých cestovek.

Důvodů, proč přehodnotit způsob, jakým trávíme letní dovolenou, je spousta. Řešení? Klasickou dovolenou u moře odložte až na září a příští rok vyrazte v květnu nebo červnu. Jste limitovaní tím, že si prostě musíte vzít volno během letních prázdnin, ať už kvůli dětem, nebo kvůli fungování vaší firmy? Jeďte v létě někam úplně jinam. Tam, kde nebude takové horko, kam (zatím) nejezdí každý a kde si možná odpočinete mnohem důkladněji.

Na severu přírodě blíž, lidem dál

Není to žádná raketová věda. Horko na pláži není nic pro vás? Zamiřte příště místo na jih na sever. Procestujte Skandinávii, vydejte se do norských fjordů na lodi, nebo vyrazte objevovat nedotčenou přírodu na Island. Ten má ještě navíc tu výhodu, že v létě je tu sice nejtepleji (kolem dvaceti stupňů), ale jezdí se sem celoročně – podle toho, co tu chcete vidět a zažít.

Pokud chcete například spatřit polární záři, musíte si návštěvu nechat až na dobu mezi listopadem a únorem. Podobně jsou na tom i ještě vzdálenější Faerské ostrovy. Zájem turistů se tedy rozprostře do celého roku a vy si odpočinete od přeplněných letovisek.

Objevujte nové destinace

Mezi místa, o nichž se říká, že se brzy stanou novým trendem, patří například Omán, dokonale pestrá, nečekaně moderní, a přesto turisty ne zcela objevená arabská země. Schovejte si ji pro případ, že se rozhodnete odložit letní dovolenou na podzim, kdy tu bude příjemněji.

V létě se naopak můžete vydat třeba do Gruzie, která vám představí nekonečnou krásu Kavkazu. Nabízí opravdu idylické scenerie – zvlněná krajina hor, pastvin a malých vesniček příjemně kontrastuje s většími městy. Starobylé hlavní město Tbilisi přitom rozhodně patří k těm nejpůvabnějším na světě.

Léto ve městě

Objevování nových měst nevzdávejte ani v létě. Ideální je teď zamířit do Stockholmu, Kodaně nebo Osla, krásně je třeba i v estonském Talinnu. Variantou jsou pak metropole, které nabízejí i spoustu možností ke koupání nebo rovnou moře a pláž. Ideální je v tomto případě nejen obligátní Barcelona, ale i větrný Lisabon, městské lázně pod širým nebem přibývají třeba i v nedalekém Berlíně.

Do Německa na kole

Vyrazit do rakouských Alp či italských Dolomit napadne každého, kdo má rád hory. Na jejich německou část se ale neprávem zapomíná. Německo je skvělé i pro dovolenou na kolech, je tu totiž více než čtyřicet tisíc kilometrů cyklostezek, jejich síť je perfektně rozvinutá a velmi dobře značená.

Na vrcholcích si můžete dát pěkně do těla, pokud ale preferujete něco klidnějšího, vydejte se podél řek, jako jsou Rýn, Mosela, Labe, Mohan, Neckar, Nahe, Sála, Unstruta nebo Ára. V jejich okolí je nejen krásná krajina, ale i vyhlášené vinařské oblasti, takže zdaleka nemusí jít jen o aktivní dovolenou.

Zažít luxus v Česku

V létě je krásně i v Česku. Vlastně hezčí počasí než v červenci či srpnu tady zažijete jen málokdy. Není tedy nakonec škoda odjíždět do zahraničí? Kromě toho, pokud věnujete dovolené strávené v Česku stejný rozpočet, jaký byste utratili za zájezd k moři, můžete si konečně dopřát nebývalý luxus.

Místní wellness hotely jsou na světové úrovni, a tak budete možná ještě spokojenější než v přímořském resortu. Zároveň dobře volte destinaci – pokud se chcete vyhnout davům, zkuste místo Krkonoš a Šumavy spíš Beskydy, Jeseníky nebo Krušné hory. V příjemném počasí je krásně i v menších českých městech, jako je třeba Litomyšl, Tábor, překvapí vás Chomutov i Opava, klasikou jsou lázeňská města.